Yunan Hava Kuvvetleri Harp Okulu’nda öğretim görevlisi olan Albay Zikidis, F-35’lerin çok maliyetli olduğunu ve Türkiye’nin önlem alacağını söyledi. Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Stefanis ise "Bizim F-35’lere ihtiyacımız var." diyerek F-35 programını desteklediğini belirtti.

Yunanistan'da 2 farklı askeri yetkilinin F-35'ler hakkında birbirleriyle çelişen ifadeler kullanması kafa karışıklığına sebep oldu.

Almanya havalimanlarında personel krizi sürüyor! Türkiye'den personel istiyorlar Almanya havalimanlarında personel krizi sürüyor! Türkiye'den personel istiyorlar

Yunanistan’ın Hava Kuvvetleri Harp Okulu’nda öğretim görevlisi olan Albay Konstantinos Zikidis, F-35 savaş uçaklarını eleştirdi ve “Yunanistan’ın ihtiyacı yok” dedi.

Zikidis, “Saatlik uçuş masrafı 25 bin dolar. Kayda geçmiş 750 hatası var ve azalacağı yerde artmaya devam ediyor. İlk F-35 savaş uçaklarını teslim almamız 10 yıl sürebilir. Radarlarda gözükmüyor ama onu görebilen radarlara Türkler hem sahip, hem daha fazlasını üretecek. Türkler yerli savaş uçağı da üretecek. F-35’in toplam maliyeti devasa boyutlarda. Bu yüzden ABD, 608 adet F-16 savaş uçağını modernize etmeye karar verdi. Biz de öyle yapmalıyız.” ifadlerini kullandı

Ancak Yunanistan’ın eski Genelkurmay Başkanı ve şimdiki Savunma Bakanı Yardımcısı Alkiviadis Stefanis, F-35 savaş uçaklarını şu sözlerle övdü: “Bizim F-35’lere ihtiyacımız var. Kapasitesi çok yüksek ve radarda görülmesi çok zor. F-35’leri aldığımız zaman Ege Denizi’ndeki hava üstünlüğü bize geçecek.”