Facebook'ta görülmemiş istifa! Facebook çalışanı Facebook'u suçlayarak istifa etti: İşte nedeni

Facebook mühendislerinden Ashok Chandwaney, Facebook’u nefret konuşmalarını engellemek için gereğince çalışmamak ile suçladı.

Bilim, Teknoloji 23.09.2020 - 20:52 23.09.2020 - 20:52

Chandwaney, “İstifa etmemin sebebi, artık ABD’de ve global olarak nefretten kâr elde eden bir firmaya katkıda bulunmaya dayanamamdır” dedi. Üstelik istifasını Facebook’tan servis etti. Ayrıca firmanın bu sorunu ciddiye almadığını da söyledi.

Facebook nefret konuşmalarına karşı dikkatli olmadığı için çalışanlarından tepki alıyor. Mayıs ayında Donald Trump tarafından yayınlanan “yağma başladığında silahlar da ateşlenir” sözlerini Facebook kaldırmamıştı.

Facebook, bu bildirinin şiddete veya kışkırtmaya karşı, kurallarını ihlal etmediğini söylemişti. Twitter ise Trump’ın tweet’ini şiddeti yüceltmeye karşı kurallarını ihlal ettiğini belirtmişti.

Facebook’un bu bildiriye dokunmama kararı çalışanların protestolar düzenlemesine de neden oldu. Bazı çalışanları firmadan ayrıldı.

Firma sözcüsü Liz Bourgeois ise, firmanın nefretten kâr elde etmediğini söyledi.  “Her yıl milyarlarca dolar yatırım yapıyoruz. Poliçelerimizin incelenmesi ve güncellenmesi için dış uzmanlar ile derin paylaşım içerisindeyiz.“

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@