Fahrettin Koca aslen nereli kaç yaşında Fahrettin Koca kimdir?

Dünyayı ele geçiren koronavirüs salgını sonrasında adını sıklıkla duymaya başladığımız Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir? Fahrettin Koca aslen nerelidir? ve Fahrettin Koca'nın eşi Hale Koca kimdir? gibi sorular vatandaşlar tarafından merak edilmeye başlandı. Siyasette gördüğümüz samimi ve candan yüzlerden birisi olan Fahrettin Koca ile ilgili kişisel bilgileri sizler için derledik...

Gündem 17.03.2020 - 01:25 17.03.2020 - 01:25

İşte Fahrettin Koca'nın özgeçmişi...

Vatandaşların internette sık sık isimlerin baında son günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gelmekte. Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsüne karşı aldığı tedbirlerle genç-yaşlı, sağcı-solcu herkesten takdir toplayan Fahrettin Koca'nın hayatı merak edilir oldu. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin 59. Sağlık Bakanı olan Fahrettin Koca, Konyalı ve 55 yaşındadır

4 çocuğu olan Bakan Koca Hale Koca ile evlidir.

Fahrettin Koca her ne kadar siyasetin içinde olsa da asıl mesleği çocuk doktorluğudur

FAHRETTİN KOCA KİMDİR?

Fahrettin Koca İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ihtisası yapmıştır.

Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı, Medipol Hastanesi ve İstanbul Medipol Üniversitesi’nin kurucusudur.

Türkiye Cumhuriyeti 59.Hükümeti'nin Sağlık Bakanıdır.

Dr. Fahrettin Koca, 2 Ocak 1965'te Konya'nın Kulu ilçesi Ömeranlı mahallesinde doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Konya’da, liseyi Bursa Erkek Lisesi'nde bitirdi. İstanbul Tıp Fakültesi'ni 1988'de tamamlayarak tıp doktoru unvanını aldı.

İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda tamamlayarak 1995'te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu.

Çeşitli sağlık kurumlarında hekimlik ve medikal direktörlük görevlerinde bulundu.

Kurucu başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi'nin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüttü.

Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri bulunmaktadır.

Aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği'nin Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanı’dır.

2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu ile kabul edilen değişiklikler neticesinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası gereği yapılan 2018 Türkiye genel seçimleri sonrasında tarihinde ilk kez tamamı TBMM üyesi olmayan kişilerden oluşan Bakanlar Kurulu’na, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanı olarak atanmıştır. 10 Temmuz 2018 günü yemin ederek yeni kabinenin Sağlık Bakanı olarak görevine başlamıştır.

Yorumlar