Fatih Altaylı patronu Turgay Ciner'in Kasımpaşa'sını savunmak için Trabzonspor'u hedef aldı

Turgay Ciner'in sahibi olduğu HaberTürk'te yazan ve program yapan Fatih Altaylı, patronunun sahibi olduğu Kasımpaşa Spor Kulübü'nün Galatasaray ve Fenerbahçe'ye bedelsiz futbolcu vermesini eleştiren Trabzonspor'u hedef aldı. Bilindiği üzere HaberTürk ve Kasımpaşa Spor Kulübü'nün sahibi Altaylı'nın patronu Turgay Ciner... Altaylı'nın hiçbir kanıt sunmadan ortaya attığı iddialara da Trabzonspor'dan çok sert cevap geldi.

Spor 25.08.2020 - 16:00 25.08.2020 - 16:00 Bülent Deniz

Türk futbolundaki sermaye ve medya işbirliği bir kez daha gerçek yüzünü gösterdi. İş adamı Turgay Ciner'in sahibi olduğu HaberTürk'te görev alan Fatih Altaylı, patronunun sahibi olduğu Kasımpaşa Spor Kulübü'nü eleştiren Trabzonspor'u hiçbir kanıt sunmadan ortaya attığı iddialarla hedef aldı. Trabzonspor bu iddiaların hemen ardından hukuki süreç başlatarak çok sert bir açıklamada bulundu.

TRABZONSPOR, KASIMPAŞA'NIN GALATASARAY VE FENERBAHÇE'YE BEDELSİZ FUTBOLCU VERMESİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Geçtiğimiz günlerde Galatasaray, Kasımpaşa'dan kaleci Fatih Öztürk'ü; Fenerbahçe de santrfor Mame Baba Thiam'ı bedelsiz bir şekilde kadrosuna katmıştı. Bu transferlerin ardından Trabzonspor, "Fenerbahçe harcama limitleri konusunda Tahkim Kurulu'na başvurmuş ve bu kurulunuz tarafından reddedilmiştir. İlan edilen harcama limitlerine açıklamaları ile itiraz eden ancak resmi başvuru yapmayan kulüplerden ikisi de Galatasaray ve Kasımpaşa'dır. Bu durum Federasyonun 48. maddesinde yer alan 'sahtecilik ve yanıltmaya girer. Bu sebeple gereğinin takdiri için suç duyurusunda bulunuyoruz. Kasımpaşa kendi harcama limiti aleyhine, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın lehine bazı oyuncularını bedelsiz olarak bu iki kulübe vermiştir. Kasımpaşa, şikayet ettiği harcama limitinin azlığı, bedelli satış yapılarak artırılması mümkünken bu hamlesi Kasımpaşa'nın menfaatinden uzaktır. Dernek Tüzüğü ve şirket ana sözleşmesine aykırı olarak TFF'nin 59. maddesinde yer alan 'görevi kötüye kullanma' suçu oluşmuştur" açıklamasında bulunmuştu.

FATİH ALTAYLI, PATRONU CİNER İÇİN Mİ 'KILIÇ KALKAN' KUŞANDI?

Trabzonspor'un TFF'ye bulunduğu suç duyurusunun ardından Kasımpaşa'dan gecikmedi. Bu cevabın ardından iş adamı Turgay Ciner'in kanalı Bloomberg HT üzerinden yine Ciner'in sahibi olduğu Kasımpaşa'nın yaptığının ne kadar doğru olduğu algısı oluşturulmaya çalışıldığı belirtildi. Bu haberlerin ardından Ciner'e ait yayın kuruluşlarında birçok görevde bulunmuş olan Fatih Altaylı'nın devreye girdiği görüldü. Geçtiğimiz akşam Bloomberg HT'de yayınlanan Spor Saati programına katılan Altaylı, patronu Ciner'in sahibi Kasımpaşa'yı savunmak için hiçbir kanıt sunmadan direkt olarak Trabzonspor yönetimini ve başkanını hedef alan açıklamalarda bulundu.

ALTAYLI: AĞAOĞLU GÖREVDEN ALINMALI

Altaylı'nın özellikle Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu'na yüklenmesi ve kontrölü kaybetmesi herkesi şaşırttı. 'Altaylı'nın öfkesinin altında ne yatıyor' sorusunu soran izleyiciler, 'Patronu Turgay Ciner'in takımını savunmak için böyle davranıyor' cevabını kendine verdi. Altaylı, ''Ahmet Ağaoğlu, futbolumuzdaki klinik vakalardan biri. Golf Federasyonu başkanlığı dahil elinden alınmalı. Sahaya atlayıp rakip takım görevlisini kovalayan bir adam. Normal geçen bir Türkiye Kupası finalinde bile sokaktan geçen adamın yapmayacağı el hareketini yapabiliyor. Spora yakışmayan bir adam. Golf Federasyonu zamanındaki çirkinlikleri de unutulmadı. Bu adamı Trabzonspor'a dayadılar. Kent buna yaptığı hatalara ve çirkinliklere rağmen destek verdi. Ama bu beceremedi. Siyasetin desteğine rağmen takımı şampiyon yapamadı. Bu becermemenin altında ezildiği için saldırmadığı yer kalmıyor. Sen akıllı bir başkan değilsin.'' ifadelerini kullandı.

ALTAYLI ÇELİŞKİSİ: ALİ KOÇ SALDIRINCA SAVUNDU, AHMET AĞAOĞLU SALDIRINCA YERDEN YERE VURDU

23 Şubat 2020'de oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçının ardından Fenerbahçe başkanı Ali Koç'un tribünden bağırıp çağırarak taraftarların üstüne atlamasının ardından Beyaz TV'de başkan Koç eleştirilmişti. Bu eleştirilere karşı Fatih Altaylı, Koç'u savunarak, ''Ama ne olursa olsun hiç kimsenin Beyaz TV’deki yorumcular gibi bir takım ve bir takımın başkanı hakkında bu denli ileri geri, bu denli terbiyesizce konuşma hakkı da yok. Onlar da hadlerini bilsin.'' ifadelerini kullanmıştı. Ali Koç'u eleştiremeyen Altaylı'nın benzer hareketlerde bulunan Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu'nu yerden yere vurması dikkatlerden kaçmadı.

TRABZONSPOR'UN PARASINI ÖDEYEREK ALDIĞI FUTBOLCUYLA ÜCRETSİZ ALINAN FUTBOLCULARI BİR TUTTU

Altaylı açıklamalarına devam ederek, ''Kasımpaşa zamanında Trabzonspor'a da benzer desteklerde bulundu. Özer Hurmacı transferi gibi. Transfer ettiler ama parasını ödeyemediler. Ama sonra UEFA, borçsuzluk kağıdı istedi. Hatta benden rica ettiler, 'Acaba Başkana söyler misiniz, olur mu?' dediler. Onların hatırı için 'Kasımpaşa'nın sahibi Turgay Ciner'e bunu ilettim. Turgay Ciner bana dedi ki 'Zaten 4 senedir parayı ödemiyorlar ama canları sağ olsun' denildi. Borçsuzluk kağıdı verildi. O da mı şikeydi?'' ifadelerini kullanarak. Trabzonspor'un ödeme yaparak aldığı Özer Hurmacı transferi ile Fenerbahçe ve Galatasaray'ın ücretsiz transferlerini bir tuttu.

TRABZONSPOR, ALTAYLI HAKKINDA HUKUKİ İŞLEM BAŞLATTI

Trabzonspor, Altaylı'nın açıklamalarına kayıtsız kalmayarak hukuki işlem başlattıklarını duyurdu. Söz konusu açıklamada, ''Genel Sekreter Yardımcımız Ertürk, iş adamı Turgay Ciner’in sahibi olduğu Fatih Altaylı’nın yalan ve iftiralarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ertürk: 'Yıllar önce kendi zekâ seviyesini itiraf eden bu kişi hakkında hukuki işlemlere başladık.'' ifadeleri kullanıldı.

Trabzonspor, Altaylı'nın ortaya attığı iddiaları tek tek böyle yalanladı:

Genel Sekreter Yardımcımız Kemal Ertürk, “gazetecilik” kisvesi altında dürüst insanlara saldıran, “tetikçilik” yapan, yalan ve iftiralarla kendini gündemde tutmayan çalışan kişileri muhatap almanın Trabzonspor Kulübü’nün isteyeceği en son şey olduğuna vurgu yaptı.

“Ancak; gelinen süreçte bu yalan ve iftiralara cevap verme zorunluluğu ortaya çıkmıştır” diyen Kemal Ertürk, sözlerine şöyle devam etti:

“YALAN - Trabzonspor Kulübü, Kasımpaşa’dan transfer edilen futbolcunun bonservis bedelini ödeyememiştir. Trabzonspor'un o günkü maddi koşulları sebebiyle transfer bedelini ancak ödeme vadesinden 4 yıl aradan sonra tahsil edebilmiştir. Kasımpaşa Kulübü, Trabzonspor Kulübü'nün Avrupa maçlarında ülkemizi temsil edebilmesi için gerekli ricalarını geri çevirmemiştir. Yine bu süreçte Trabzonspor Kulübü'ne iyi niyetli davranmasaydı UEFA lisansını alamayacak ve Avrupa kupalarına katılamayacaklardı.

DOĞRU - İlgili futbolcu 29 Ocak 2014 tarihinde 500.000€ + KDV karşılığında 1.5 yıllığına kiralık olarak kulübümüze transfer olmuştur. Futbolcunun transferine ait tüm ödemeler Kasımpaşa Spor Kulübü’ne gerçekleştirilmiştir.

Ardından ilgili futbolcu 1.500.000 € satın alma opsiyonuyla kulübümüze transfer edilmiş ve yine aynı şekilde futbolcunun transferine ait tüm ödemeler Kasımpaşa Spor Kulübü’ne gerçekleştirilmiştir. İlgili kulübün bu transferden kalan sadece 89.597 €’luk alacağı ise Mart 2019’da yapılan protokolle Nisan 2019 tarihinde ödenmiştir.

Kulübümüzün, Kasımpaşa Spor Kulübü’nden UEFA’ya verilecek borçsuzluk kağıdıyla ilgili hiçbir resmi talebi olmamıştır. Gerekli görüşmeler yapılmış, ödeme gerçekleştirilmiş ve Turgay Ciner’in de çok iyi bileceği şekilde, Kasımpaşa Spor Kulübü o gün itibariyle kulübümüze borçsuzluk kağıdını vermiştir.

YALAN – Kasımpaşa Spor Kulübü 89.597 €’yu almadı.

DOĞRU – İlgili futbolcunun transferinden kalan 89.597 € 20 Mart 2019’da yapılan protokolle 8 Nisan 2019 tarihinde Kasımpaşa Spor Kulübü’ne ödenmiştir.

YALAN – Trabzonspor’un bilançosunda bütün borçlarının yabancı para cinsinden olduğunu görüyoruz. Bütün kulüp başkanları ve yöneticileri gelen kur dalgasını görüp yükümlülüklerini, borçlarını TL’ye döndürürken, herkes futbolcuyla pazarlık ederken Ahmet Ağaoğlu “Nasıl olsa benim arkamda devlet var, bol keseden harcarım umurumda da değil” diyerek hiçbir tedbir almamış.

DOĞRU – Borsa İstanbul’da işlem gören kulübümüz tüm bilançolarını detaylı bir şekilde kamuoyu ile paylaşmaktadır. Kulübümüzün mevcut yabancı futbolcu sözleşmeleri haricinde döviz cinsinden borcu bulunmamakta, TFF ve Bankalar Birliği’yle yapılan yapılandırma neticesinde de geçmiş dönemlere ait futbol ailesinin tüm borçları ödenmiştir.

Ayrıca Sayın Başkanımız Ahmet Ağaoğlu ve yönetim kurulu üyelerimizin idaresindeki kulübümüz, Nisan 2018’den günümüze dek büyük bir değişim ve dönüşüm içerisindedir. Yüksek bonservis bedelleri, yüksek maaşlar ve yüksek menajerlik ücretlerini rafa kaldıran kulübümüz, örneğin Süper Lig’in gol kralı Alexander Sörloth’u 350 bin Euro gibi düşük bir bedelle takımımıza katmıştır.

Türkiye’nin ve dünyanın büyük bir heyecanla takip ettiği isimleri kadrosuna dahil eden kulübümüz, bu transferlerin tamamını diğer kulüplerin 1 futbolcuya verdiği ücretten daha az bir ücret karşılığında gerçekleştirmiştir. Türk futbol tarihinin gördüğü en büyük devrimlerden birini gerçekleştiren kulübümüz, başkan ve yönetim kurulunun mesuliyetini arttıran değişikliği kulüp tüzüğüne ekletmiş, sürdürdüğü doğru ekonomi politikaları neticesinde de yıllar sonra Türkiye’de ilk kez kâr açıklayan bir spor kulübü unvanını kazanma başarısı göstermiştir.

"JOSE SOSA'YA 1 LİRA BORCUMUZ YOK"

YALAN - Trabzonspor, Jose Ernesto Sosa’ya ödemesini yapmadı!

DOĞRU - Kulübümüzün Jose Ernesto Sosa’ya maç primleri dahil olmak üzere 1 lira borcu bulunmamaktadır.

YALAN – Ahmet Ağaoğlu, Jose Ernesto Sosa’nın menajeri Ogün Erdem’in ödemesini yapmadı ve tehdit etti.

DOĞRU – Trabzonspor Kulübü bahsi geçen menajer Ogün Erdem’e takımımıza transfer ettiği üç futbolcu için planlanan periyotlarda 405.240 € ödeme gerçekleştirmiştir. Kalan ödemeleri de planlanan periyotlarda aksatılmadan kendisine yapılmaktadır. Tüm kamuoyunun yakından tanıdığı ve herkesin büyük bir saygı ve sevgi beslediği Başkanımız Sayın Ahmet Ağaoğlu’nun tarzı ve üslubunda tehdit kavramı yer almamaktadır. Kaldı ki Sayın Başkanımız Ağaoğlu’nun ne telefonda ne de yüz yüze bahsedilen menajer ile hiçbir görüşmesi olmamıştır.

Ertürk sözlerini şöyle tamamladı: “TFF’nin belirlediği harcama limitleriyle ilgili hukuku arkadan dolanmadan, tamamen şeffaf bir şekilde transfer ücretlerini bütün detaylarıyla açık bir şekilde paylaşan kulübümüzün suçlanmasını da anlamakta güçlük çekiyoruz. Türk futbolunun geleceğini kurtaracak lisans talimatının düşmanı kesilmek yerine, herkesi lisans talimatında yer alan kurallara uymaya davet ediyoruz.

HaberVakti

Yorumlar (3)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@