Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, gündemi değerlendirdiği yazılı bir açıklama yaptı.

Erbakan, 6 yaşındaki kız çocuğuna istismar iddiasından, asgari ücrete, EYT’den başörtüsüne kadar birçok konuyu masaya yatırdı.

“Asgari ücret en az 14 bin TL olmalı”
Hükümet, işçi ve işveren kesiminin önümüzdeki günlerde belirleyeceği asgari ücret ile ilgili fikrini beyan eden Erbakan, şimdiye kadar talep edilen en yüksek rakamlardan birini söyledi.

Erbakan, “Asgari ücret en azından 14 bin lira seviyesinde olması gerekir. Biz iktidar olduğumuz yüzde 150 zam yaparak asgari ücreti 14 bin lira yapacağımızı söylemiştik. Bugün de baktığımızda ülkemizde açlık sınırı bazı hesaplamalara göre 7 bin 800 bazı hesaplamalara göre 8 bin 600 seviyesine gelmiş.

“Çalışan kişi 11 bin liraya ihtiyaç duyuyor”
Yoksulluk sınırı 25 bin lirayı aşmış ve bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyeti 11 bin seviyesine gelmiş. Dolayısıyla bu verileri hesaba kattığımız zaman asgari ücretin insanca yaşanacak bir noktaya getirilmesi son derece önemli. Çalışan bir kişinin sadece ihtiyaçlarını karşılaması için 11 bin liraya ihtiyaç duyuyorsa, 4 kişilik asgari ücretli bir ailenin insanca yaşaması için asgari ücretin en azından 14 bin lira olması lazım.”

“Suçun şahsiliği ilkesinden hareket etmek lazım”
Türkiye’yi sarsan istismar olayına da değinen Erbakan, “Böyle bir suç işlenmişse bu suçun cezası bizim inancımıza göre çok ağırdır. Bu asla kabul edilemez. Ancak burada suçun şahsiliği ilkesi de çok önemli. Herhangi bir camiada veya siyasi partiye mensup bir kişi, bir suç işlediyse bütün camiayı, partiyi veya STK’yı hepsini suçlayamayacağımız gibi burada da suçun şahsiliği ilkesinden hareket etmek lazım. Hukuki süreç devam ediyor.

“En ağır şekilde cezalandırılması gerek”
Yargılamanın en kısa sürede sonuçlandırılması ve gerçekten de böyle bir şey olmuşsa en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini ifade ediyoruz. Sadece tarikatlar için değil CHP’li bazı isimler hakkında da böyle iddialar gündeme geldi. CHP’li birinin yaptığı ahlaka aykırı bir davranıştan nasıl bütün CHP camiası suçlu sayılamayacaksa, bu olayda da aynı şekilde bütün bir camianın, o görüşe mensup herkesin töhmet altında bırakılması, suçlu ilan edilmesi doğru değil. Bu tarikatlar ve cemaatler için de geçerli, diğer partiler için de CHP için de geçerli.” dedi.

“Başörtüsü teklifi samimiyet testi olacak”
Erbakan, AK Parti’nin geçtiğimiz hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu başörtüsüne anayasal güvence getirmesi amaçlanan Anayasa Değişikliği teklifini desteklediklerini kaydetti.

Bu teklifin bazı partiler için samimiyet testi olacağını belirten Erbakan, “Meclis’e getirilen başörtüsüne özgürlük konusundaki Anayasa değişiklik teklifi, Meclis’teki bütün partiler için bir samimiyet sınavı olacak. Temel bir insan hakkı noktasında referanduma gitmeden, milletin vekilleri tarafından Meclis’te onaylanmasını gerekir.” diye konuştu.

Soylu'dan altılı masaya 'Akşener' uyarısı: Hiç güvenilmez Soylu'dan altılı masaya 'Akşener' uyarısı: Hiç güvenilmez