Fatih Sultan Mehmet tablosundaki ikinci isim kim?

Londra'da satışa çıkarılan ve İBB tarafından alınan Fatih Sultan Mehmet'in portresinin yer aldığı tabloda yer alan ikinci kişinin Fatih'in oğlu Cem Sultan olduğu belirtildi.

Tarih 26.06.2020 - 13:46 26.06.2020 - 13:46

Fatih Sultan Mehmet'in 3 portresinden biri olan eser Londra'da açık artırmayla İBB'ye satılmıştı. Londra'daki müzayede evi Christie's'ten 25 Haziran'da 770 bin sterline alındı.

İMZASIZ PORTRE

İtalyan ressam Gentile Bellini'nin (1429-1507) atölyesinden çıktığı tahmin edilen portrenin ya bizzat ressam ya da öğrencilerinden biri tarafından yapıldığı düşünülüyor. Müzayede evinin 'İslam ve Hint Sanatı' koleksiyonu kapsamında satışa sunulacak portre ile ilgili olarak bilgi veren Christie's yetkilisi Sara Plumbly, eserin imzasız olduğunu söyledi.

İLBER ORTAYLI: CEM SULTAN

Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Fatih Sultan'ın, oğlu Cem Sultan'ı sevdiğini, kendine yakın hisettiğini ve yetenekleri yönünden kendine yakın bulduğunu belirterek, portrede yanındaki kişinin Cem Sultan olduğunu söyledi.

ATASOY DA 'CEM SULTAN' DEDİ

Sanat tarihçisi Prof. Dr. Nurhan Atasoy da portrede Fatih Sultan'ın yanındakinin kesinlikle Cem Sultan olduğunu söyledi.

FATİH'İN OĞLU CEM SULTAN

Fatih'le birlikte portresi yapılan ikinci kişinin, portrenin gizemi olduğu iddia edilerek "Bir Osmanlı erkeğinden beklenebilecek sakallı bir yüzü yok, temiz bir biçimde tıraş olmuş." denmişti. Yazar Mehmet Hakan Kekeç sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, portrede yer alan ikinci kişinin Fatih'in oğlu Cem Sultan olduğunu belirtti ve şunları söyledi: "Herhangi birinin sarık kaftan giydirilip Fatih'in portresine yerleştirilebileceğini düşünüyorlar... "Gizemli kişi"ymiş. Hadi hiçbir şey bilme, şehzade olduğunu sarıktan kaftandan anla. Portrenin yapılış tarihi 1480... O tarihte Rodos ile müzakere yöneten Cem'in İstanbul'da olduğu biliniyor." 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@