Fenerbahçe’den sezon öncesi fotoğrafı

Genç kalem Mert Cengiz, Fenerbahçe'nin 2021-2022 sezonu öncesi görüntüsünü değerlendirdi. Pereira yönetiminde çıktığı 4 maçta 3 galibiyet, 1 beraberlik alan Fenerbahçe sezonu Adana'da açacak.

Spor 02.08.2021 - 23:26 02.08.2021 - 23:31

Genç spor yazarı Mert Cengiz Fenrbahçe'nin sezon öncesi görüntüsünü ele aldı.

İşte Cengiz'in o yazısı:

Fenerbahçe’den sezon öncesi fotoğrafı

Yeni sezon hazırlıklarına Teknik Direktör olarak Vitor Pereira’nın getirilmesi, teknik heyetteki köklü değişiklikler ve erken yapılan birkaç transfer ile başlayan Fenerbahçe, yakın geçmişteki sezonlarda da olduğu gibi sezon öncesinde yine en fazla dikkat çeken, en çok merak edilen kulüplerin başında geliyor.

Değerlendirmeye en çok ses getiren Pereira hamlesinden başlayacak olursak, yönetimin bu hamlesinin altında yatan en büyük etkenin başkan Ali Koç'un da sıkça dile getirdiği; farklı coğrafyalarda kupa kazanmış ve ülke futboluna hızla adapte olacak bir hoca arayışının olması yatıyor bence.  Hem daha evvel camiada görev yapması, ortalama vaziyetten haberdar olması, hem de yabancı ve aranan kazanma alışkanlığına sahip olması Pereira hamlesini oldukça makul kılıyor.  Yönetimin hocayı açıklama zamanının gecikmesi, sezon başı kampına hocasız gidilmesi ve açıklanan  ana kadar medyada daha prestijli isimlerin geçmesi nedeniyle bu hamle olumsuz eleştirilere yol açtı.

 Fakat taraftar tarafından gerek sosyal medyada gerek antrenman sahası çevresinde hocaya ve takıma verilen desteği görmekteyiz. Taraftar şunun farkında ki; destek olmaktan başka çareleri yok. Artık her sezon olduğu gibi sorumluluğunu yerine getiren taraftarın tek isteği mücadele ve sonunda şampiyonluk.

Geçtiğimiz sezon gibi, bu sezona da taraftarın desteğiyle motive bir şekilde hazırlanan takımda şu anlık olumlu hava hakim gibi görünüyor. Hazırlık maçlarının genelinde geçtiğimiz yıllara nazaran farklı ve güncel global oyuna yakın formasyonların denenmesi heyecan verici durumda. Takım oyununun yanı sıra bireysel anlamda da Zajc, Mert Hakan, Muhammed gibi isimlerin gösterdiği sürpriz performansın hocanın kafasını karıştırdığı aşikar. Orta sahanın ön bölgesinde Zajc ve Pelkas'ın gösterdiği performans oldukça iyi durumda. Şu anki performanslara baktığımızda, taraftarın zaman zaman Mesut'u kenarda görmeye alışması gerekecek gibi duruyor. Pereira'nın önceki döneminden de hatırlayacağımız üzere Van Persie'nin kenarda oturduğu birçok maç izlemiştik. O dönem bu baskının üstesinden gelen, kararlarında oldukça net davranan hocadan, bu sene de aynı şeyleri görmemiz muhtemel.

Transfer konusunda da titiz bir şekilde ilerleyen yönetim mevcut. Kiradan dönen Zanka, Dirar, Zajc gibi oyuncuların elde olması ve yapılan transferlerden sonra,Kemal Ademi, Sadık, Thiam ile daha gelecek vaat eden Oğuz Kaan, İsmail gibi futbolcular kadro dışı kalıp, kadronun şekillendiğini düşünsek de, kadroda halen daha şişkinlik olduğu ortada. Başkan her ne kadar 3-4 takviye yapılacağını dile getirse de odak önceliği ayrılacak oyuncularda olacak gibi.

Orta sahadaki kalabalık ve sürpriz isimlerden gelen iyi performans artık Fenerbahçe'yi Ozan'a muhtaç etmeyecek gibi duruyor. En az 15 milyon euro gibi bir beklentiye kapılmayıp, Avrupa Şampiyonası ve hazırlık dönemi dikkate alındığında düşen formunu da göz önünde bulundurarak daha makul tekliflerin değerlendirilmesi kulübün elini oldukça rahatlatacaktır.

Gerçekleşmesi umulan ayrılıkların ardından santrafor, kenar oyuncusu ve stoper takviyesiyle transfer dönemini kapatması beklenen Fenerbahçe'de ligin üç veya dördüncü haftası oturmuş bir diziliş izleyeceğiz gibi görünüyor. Lige bu şekilde çabuk adapte olmakta geçtiğimiz yıl yaşanılan sıkıntının bir nevi mevsinin toplanmasına imkan verecek gibi duruyor.

Bu arada en önemlisi Avrupa serüveni tabii. Eleme turlarına çok iyi hazırlanılmalı aksi takdirde Avrupa'dan gelecek facia bir sonuç, zaten muazzam bir baskı altında olan yönetimin canını epey sıkabilir. Hala savunma üçlüsünün belirlenememiş olması ve hazırlık maçlarında yenen basit goller Avrupa'da da can yakabilir. Çok dikkat edilmesi gerek. Pereira'nın zaman zaman gerek 4-3-3, gerek çift santraforlu formasyonları da kullanabiliyor olması ilerleyen zamanlarda durumu lehine çevirme adına önemli olabilir. Ayrılacak ve takıma dahil olacak oyuncuların ardından bu durum daha belirli bir hal alacaktır. Hep birlikte takip edip göreceğiz.

İlk cümlelerimde de belirttiğim gibi, taraftar sorumluluğunun bilincinde ve sezon boyunca da öyle olacaktır. Tek istedikleri aynı sorumluluğu yönetim ve oyuncularda görmek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@