Fenerbahçe'nin yeni sponsoru Puma nerenin markasıdır? Sahibi kimdir?

Fenerbahçe'nin yeni sezondaki forma sponsoru olan Puma dikkatleri üzerine çekti. Kuruluşunda sıra dışı bir hikaye barındıran Puma'nın sahibi kimdir? Hangi ülkenin markasıdır? Puma'nın logosunun anlamı nedir? İşte tüm detaylar...

Spor 09.07.2021 - 17:08 09.07.2021 - 17:08 Bülent Deniz

Puma nerenin malı? Şeklinde soran birçok kişi bu marka hakkında bilinmeyenleri öğrenmek için internette aramalar yapıyor. İşte Fenerbahçe'nin de yeni sezonda forma sponsoru olan Puma'nın kuruluş hikayesi, logosunun anlamı ve sahibinin adı...

Puma SE, 1948 yılında Adidas’ın kurucusu Adolf Dassler’in ağabeyi Rudolf Dassler tarafından kurulan ve Fransız Kering grubunun 2018 yılına kadar bir yan kuruluşu olan Bavyera’daki Herzogenaurach’ta bulunan Rudolf Dassler tarafından kurulan spor malzemeleri üretiminde uzmanlaşmış bir Alman şirketidir.

Adidas ve Puma'nın Hikâyesi

adidas ve Puma'nın hikâyesi, Alman kardeşler Adolf ve Rudolf Dassler'in 1920'lerde Dassler Kardeşler Ayakkabı Fabrikası adı altında annelerinin çamaşır odasında ayakkabı üretmeleriyle başlıyor. Babaları Christoph von Wilhelm'in bir ayakkabı fabrikasında işçi olarak çalıştığı Dassler kardeşlerin ayakkabıları, 1930'larda altın madalya kazanan olimpiyatçıların ayaklarını süsledikten sonra patlama yaşıyor. 1936'da Dassler'in, ABD'li sprinter Jesse Owens'ı 1936 Yaz Olimpiyatları'nda el yapımı sivri uçları kullanmaya ikna etmesiyle markanın başarı serüveni hız kazanmış oluyor. Owens'ın dört altın madalyasının ardından Dassler ayakkabılarının adı ve şöhreti dünya sporcuları ve eğitmenleri tarafından tanınır hale geliyor. II. Dünya Savaşı'ndan önce her yıl 200.000 çift ayakkabı satan kardeşler, aralarındaki iletişimsizlik ve anlaşmazlıklar neticesinde 1948 yılında ayrılmaya karar veriyorlar ve iki rakip firma kuruyorlar. Adolf ve Rudolf Dassler tarafından adidas ve Puma adında kurulan bu markalar, şu anda hâlâ Almanya'nın Herzogenaurach şehrinde bulunuyor. 

Puma’nın Logosu ve Bulunduğu Yer

Puma nerenin malı? Sorusunda önemli bir diğer mesele markanın logosudur. “Sıçrayan kedi markası” olarak bilinen ve 120’den fazla ülkede bulunan Puma, Nike ve Adidas’ın ardından dünyadaki en büyük üçüncü spor ekipmanı tedarikçisidir. Puma France’ın genel merkezi 1987 yılından beri Strasbourg yakınlarındaki Illkirch-Graffenstaden’de bulunmaktadır.

Puma’nın Tarihi

1986’da Armin Dassler, sınırlı ortaklığını fon toplamak amacıyla Münih ve Frankfurt borsalarında listelemek üzere limited şirkete dönüştürdü. Puma Adidas karşısında ve özellikle yeni Nike ve Reebok’un önünde pazar payını kaybetti. Ancak “Becker hissesi” (Boris Becker adıyla anılır) o kadar düştü ki, Deutsche Bank şirketin kontrolünü ele geçirdi.

2003 yılından beri Puma, İtalyan milli futbol takımı ve Jamaikalı atlet Usain Bolt’un resmi sponsoru, altı kez Olimpiyat şampiyonu ve 100 ve 200 metrelik mesafelerde sekiz kez dünya şampiyonu olmuştur.

2007 yılında, PPR grubu (Kering olacak) şirkette% 27,1 hisse alır. Aynı yıl artırılacak ve dört yıl sonra% 75’in üzerine çıkarılacaktır. 2010 yılında şirket, Amerikan markası Cobra Golf’u satın aldı.

Marka, 2011 yılında Greenpeace çevre grubu tarafından “detoks tedavisi yapmak” için başlatılan bir görevi üstlendi. Şirket, üretim zincirinde toksik ürünlerin kullanımı ve salınımı ile mücadele etmeye kararlıdır.Puma’nın hamlesi, Greenpeace’in Nike, Puma ve Adidas gibi büyük giyim markaları ile satışından sorumlu tedarikçiler arasındaki ticari bağlantıları belirleyen “Kirli Çamaşır” raporunu yayınlamasından iki hafta sonra geldi.

1 Temmuz 2014’te, markanın kazandığı en büyük sponsorluk sözleşmesi olan ve rakipleri Adidas ile rekabet etmesine olanak tanıyan Puma, yıllık 38 milyon Euro ile 5 yıllığına Arsenal’in resmi sponsoru oldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@