Yönetmen Özcan Alper, Boğaziçi Film Festivali'nde aldığı ödülü TSK'ya 'kimyasal silah kullandı' diyerek iftira atan Şebnem Korur Fincancı'ya ithaf etti. Oyuncu Burak Haktanır, bu harekete "Bu kadın TSK'ya iftira attı, kaç gündür bütün PKK sayfaları onu destekliyor" diyerek tepki gösterdi.

Olaya dair açıklamada bulunan Festival yönetimi, "Her zaman sanatçıları ve filmleri önceleyen bir festival olarak, ödül törenimizde ödül kazananların politik göndermeleri ve sloganlarını kınıyoruz" ifadelerini kullandı:

Festival yönetiminin yaptığı açıklama şöyle:

"Boğaziçi Film Festivali olarak önceliğimiz; genç ve yetenekli sinemacılara maddi ve manevi destekler oluşturarak yeni imkanlar sağlamaktır. Bu motivasyonla on yıl boyunca herhangi bir ayrım yapmadan, hiç kimseyi ötekileştirmeden katılımcı bir festival olmak için çalıştık.

Bild: Erdoğan 400 milyon insanı ölümden kurtardı Bild: Erdoğan 400 milyon insanı ölümden kurtardı

10. Boğaziçi Film Festivali Kapanış Gecesi ve Ödül Töreni'nde yaşanan istenmeyen olayların ve onaylanması mümkün olmayan siyasi söylemlerin meydana getirdiği etki bir yıllık uzun bir çalışma sonucunda ortaya koyduğumuz programın, filmlerin ve ödüllerin konuşulup tartışılamamasına sebep olmuştur.

Her zaman sanatçıları ve filmleri önceleyen bir festival olarak, ödül törenimizde ödül kazananların politik göndermeleri ve sloganlarını kınıyor, kültür ve sanat hayatımızın sağlıklı bir zeminde yükselmesi temennisinde bulunuyoruz."