FETÖMETRE uygulamadan kaldırıldı

FETÖ'ye karşı geliştirilen FETÖMETRE'nin uygulamadan kaldırıldığı belirtildi. Söz konusu gelişmeyi Nedim Şener köşesine taşıdı.

Gündem 10.02.2021 - 13:37 10.02.2021 - 13:37

Hürriyet Gazetesi yazarı Nedim Şener, FETÖMETRE'nin uygulamadan kaldırıldığını belirten açıklamalarda bulundu.

FETÖMETRE’NİN UYGULAMADAN KALKTIĞI ORTAYA ÇIKTI

Gazeteci Şener, “15 Temmuz’a giden yol da böyle döşendi” başlıklı köşesinde, istifa ettirilen Tümamiral Cihat Yaycı’nın oluşturduğu "FETÖMETRE" mekanizmasının uygulamadan kaldırıldığını söyledi.

Şener, “TSK içinde sadece ‘sabit hat’ soruşturmalarıyla yürütülen FETÖ araştırmalarının, uygulamadan kaldırılan FETÖMETRE dahil tüm yöntemlerle sürdürülmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü TSK’daki tek bir FETÖ’cü, rütbesi ne olursa olsun, bir bardak sudaki bir damla siyanür gibidir; affetmez, öldürür...” ifadelerini kullandı.

FETÖMETRE NEDİR?

Cihat Yaycı'nın geliştirdiği "FETÖMETRE" uygulaması örgüt bağlantılı çok sayıda kişinin tespitinde önemli bir rol üstlenmişti.

Yaycı FETÖMETRE ile ilgili şunları söylemişti: 

“Sistem son derece şeffaf. Kriterler manzumesini oluşturan benim, ancak işleten ve uygulayan değerli silah arkadaşlarımızdır. Bu karar destek sistemini bilgilerini değerlendiren de karar verici makamlardır. Benim yaptığım itirafçı ifadelerini, kesin FETÖ'cü / darbeci olanların sosyal, mesleki ve eğitim yaşam kesitlerini, iddianameleri analiz ederek örgütün TSK'ya sızma, gelişme ve ele geçirme stratejisini çözümlenmedir. İrtibat ve iltisaklı personelin tespitini amaçlar. İrtibat ve iltisak için sadece savcılık, mahkeme ya da polisten bir şeyler beklemek çok yanlıştır. O zaman bu örgütü çözemezsiniz… Çünkü örgüt zaten TSK, yargı, emniyet ve MİT ile mülki yapıyı mahrem hizmetler olarak adlandırmış ve adli hiçbir iz ve delil bırakmayacak yöntemler, tedbirler uygulamıştır… Ancak ankesör ve ByLock tespiti örgütün burada kalbine hançer gibi saplanmıştır. FETÖMETRE olarak bilinen bu sistemle örgütle bağlantılı olduğuna dair şüphe duyulan kişilerin gerçek yüzleri ortaya çıkarılıyor. Bu sistemin analiziyle örgütün en mahrem kadrolarına ulaşmak mümkün.”

Yorumlar