15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası yargılanan ve müebbet hapis cezası alan 66 askeri öğrenci hakkında Yargıtay'ın verdiği tahliye kararını 15 Temmuz Derneği kınadı.

İşte zirve sonrası İsveç ve Finlandiya'nın Türkiye'ye verdiği taahhütler İşte zirve sonrası İsveç ve Finlandiya'nın Türkiye'ye verdiği taahhütler

Terör örgütü FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yargılamalarda Sultanbeyli dosyası kapsamında müebbet hapis cezası verilen 66 askeri öğrenci hakkındaki karar, Yargıtay tarafından bozuldu.

15 Temmuz Derneği, Yargıtay'ın tahliye kararını kınadığını açıkladı. Dernekten yapılan yazılı açıklamada, "FETÖ'nün özel listesinde yer alan ve 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra müebbet hapis cezası alan askeri okul öğrencilerinin Yargıtay kararıyla serbest bırakılmasını kınıyoruz. Davamızın takipçisiyiz ve oldu bittilere asla müsamaha göstermeyeceğiz!" denildi.

Sosyal medyadan yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası yargılanan ve müebbet hapis cezası alan 66 askeri öğrenci, Yargıtayın verdiği kararla serbest bırakıldı. Yalova'dan İstanbul'a darbeye iştirak için gelen ancak trafikte kalmaları sebebiyle gayelerine ulaşamadan yakalanan öğrencilerin, özel listeler hazırlanarak belirlendiği bilinmektedir. Bu şahısların FETÖ'nün hizmetinde oldukları, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Davası'nda delilleriyle ortaya konulmuştur. Hal böyleyken alelacele tahliye edilmeleri kabul edilemez.

Yargıtay'ın gerekçeli kararı henüz bilinmemekle birlikte, tahliyelerin maşeri vicdanı yaraladığı açıktır. FETÖ militanları, yargı kararıyla aklanmaya çalışılırsa bunun son derece tehlikeli sonuçları olur. Umuyoruz ki, yapılan hatadan vazgeçilerek örgütün askeri kanadında yer aldıkları net bir şekilde belli olan öğrenciler hak ettikleri cezayı alacaktır. Davamızın takipçisiyiz ve oldu bittilere asla müsamaha göstermeyeceğiz."