FETÖ'ye Hawala operasyonu! Kripto sistemi çökertildi

FETÖ’nün Türkiye’deki kripto yandaşlarına para göndermek için kurduğu HAWALA sistemi çökertildi

Gündem 24.11.2019 - 16:58 24.11.2019 - 16:58

FETÖ’nün Türkiye’deki kripto yandaşlarına para göndermek için kurduğu HAWALA sistemi çökertildi. Almanya’dan Türkiye’ye, terör örgütlerinin terörün finansmanında kullandığı “Hawala” sistemine benzer bir sistemle milyonlarca euro transfer etmeye çalışan FETÖ şebekesine operasyon yapıldı. Onlarca kişinin gözaltına alındığı ve halen devam eden “HAWALA” operasyonunda Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy’un ortağı da gözaltına alındı.

Almanya’dan Türkiye’ye, terör örgütlerinin terörün finansmanında kullandığı “Hawala” sistemine benzer bir sistemle milyonlarca euro transfer etmeye çalışan FETÖ şebekesine operasyon düzenlendi. Ankara merkezli operasyon kapsamında 79 kişi gözaltına alınırken, Kayseri’de de Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy’un aile şirketi Gülsoy Döviz Bürosu’na da baskın yapıldı.

“Konunun şirketimizle alakası yok!”

Söz konusu operasyon kapsamında, Gülsoy Döviz Bürosu’nda İşletme Müdürü olarak görev yapan Serkan Türkmençekiç gözaltına alınıp Ankara’ya götürüldü. Konuya ilişkin Akit’in ulaştığı KTO Başkanı Ömer Gülsoy ise, şirket müdürünün bilgisine başvurmak amacıyla gözaltına alındığını ifade ederek, “Gözaltına alınan şirket müdürü 25 senedir yanımızda. Onun öyle bir şeyin içinde olduğunu düşünmüyorum. Ticaretin içinde, döviz alıp bozduruyorlar. Bilgisine başvurmak için çağrıldığını düşünüyorum. Konunun şirketin ortakları ile hiç alakası yok. Şirket müdürü, bilgisine başvurmak amacıyla alındı. Devlet bizi çağırır gideriz. ‘Gel’ der geliriz, ‘git’ der gideriz” şeklinde konuştu.

Ortaklık yapıları araştırılsın!

Avukat Fetih Ahmet Alparslan ise, operasyona konu firmaların ortaklık yapılarının araştırılması gerektiğine dikkat çekerek, “FETÖ’nün örgüt yapısını diri tutmak, faaliyetlerine devam edebilmek için her türlü yolu denediğini biliyoruz. Paravan şirketler, paravan isimler, evrakta sahtecilik, adam kayırma, tehdit ve şantajla ihale alıp gelirini örgüte aktarma gibi pek çok taktiklerinin bulunduğuna önceki örneklerden aşikarız. Bu nedenle özellikle bu son para transferinde para trafiğinin iyi takip edilmesi, operasyona konu şirketlerin ortaklık yapılarının incelenerek araştırmanın derinleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

-Geçtiğimiz gün FETÖ’nün finans yapılanmasına yönelik yapılan  operasyonda örgütün yeraltı bankacılığı türü olan “Hawala” sistemi ile ülkeye yaklaşık 20 milyon dolar soktuğu ortaya çıkmıştı.

Soruşturma geniş çaplı sürüyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından büyük gizlilik ve titizlikle yürütülen soruşturma kapsamında Ankara başta olmak üzere aralarında Kayseri, İzmir, Antalya, Mersin ve Adana’da örgüt üyelerinin “Hawala” sistemle gaybubet evlerinde gizlenen örgüt üyelerine ve cezaevlerindeki sözde büyük ağabey ile yöneticileri ve ailelerine destek oldukları tespit edildi. Operasyon kapsamında 79 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılırken, soruşturma geniş kapsamlı olarak sürdürülüyor.

Öte yandan, Almanya’da Kuzey Ren Vestfalya, Hessen, Hamburg, Berlin ve Baden-Württemberg’in yanı sıra Hollanda’da sabah erken saatlerde eşzamanlı düzenlenen operasyonlara 850 polis katıldı, 62 ev ve şirkete baskınlar düzenlenirken Türkiye, Almanya ve Hollanda’da bu operasyon kapsamında 3 ülkede 100’den fazla kişi gözaltına alındı.

Yorumlar