Siyonist terör, Gazze'deki ablukasını ve saldırılarını 217. günde de sürdürdü. Soykırımcı İsrail, dünyada kamuoyu oluşturmak ve savaş suçlarını örtbas etmek için dezenformasyona sıkça başvuruyor.

Siyonist rejim, Gazze Şeridi'nde ataşkes sağlanamamasının nedeni olarak Hamas'ı göstererek kara propaganda yapmaya devam ediyor.

Misyonu Siyonistlerin dezonfarmasyonlarını ifşa etmek olan Filistin Diplomasi Merkezi, yayımladığı gün sonu bülteniyle kamuoyunu bölgede yaşananlar hakkında bilgilendiriyor. FİDE, "İbrani medyası, ABD medyasının yürüttüğü strateji doğrultusunda ateşkes anlaşmasına varılamama sebebini Hamas olarak sunmaya hazırlanıyor" açıklamasında bulundu.

İşte Merkezin 14 Mayıs 2024 tarihli basın bülteni:

"İşgalci İsrail Sahnesi

Filistin Diplomasi Merkezi, İbrani gazete ve medyasında yer alan içerikleri ve İşgalci İsrail sözde yetkililerin Aksa Tufanı ve Gazze savaşı hakkındaki en önemli açıklamalarını takip ederek, İşgalci

İsrail cephesinin günlük bir özetini sunuyor.

Savaşın 252. Gününde İsrail Cephesi

• İbrani medyası, ABD medyasının yürüttüğü strateji doğrultusunda ateşkes anlaşmasına varılamama sebebini Hamas olarak sunmaya hazırlanıyor, dağılan savaş konseyinin ittifaka varılması yönündeki önerisinin ise üzeri Netanyahu hükümeti tarafından örtülüyor.

• Önde gelen İsrailli analistler Paris 1-2-3 anlaşma önerilerinde gözlemlenebileceği gibi, Filistin direnişinin taleplerinin esaslarında hiçbir değişikliğe gitmeyerek şekli değişiklikler ile bulunduğu pozisyonu koruduğunu ifade ediyor.

• Hizbullah’ın Kuzey cephesinde dönen savaşı Gazze soykırımının sonlamasına bağlaması ve işgal ordusunun bu savaşı sonlandırmak için elinden bir şey gelmiyor oluşu artan Hizbullah saldırıları eşliğinde işgal hükümeti üzerinde ciddi bir baskı oluşturmaya devam ediyor.

• İsrail Kuzey cephe lideri ile gerçekleştirilen kapalı oturumda (cep telefonsuz) işaret edilen en önemli konular:

o Kuzeyde bulunan yerleşkelerin boşaltılması hatalı bir karar, ordu bununla başa çıkabilirdi.

o Kuzey bölgesinde bulunan hızlı yanıt birliklerinin sayısı ekonomik sebeplerden dolayı azaltıldı, yerleşkelere yönelik herhangi bir saldırıya ilk cevabı bu birlikler veriyor.

o Yerleşimcilerin evlerine dönmesi ve güvenlik sorununun çözümü çoğunlukla siyasi kanada bağlı.

o Savunmaya yönelik göstermiş olduğumuz reaksiyonlarımızı, pozitif savunma olan cephenin Lübnan içine taşınması modeline çevirmeliyiz.

o Siyasi kanadın yerleşkeleri boşaltmaya yönelik belirlediği temel prensip, gündelik hayatın etkilenip etkilenmediğidir.

• Gallant, Kuzey cephesinde ABD ile siyasi çözüm arayan Fransa’yı aracılıktan çıkarmakla tehdit etti. İşgal hükümetinin uluslararası arenada dostları dağılıyor.

• Savaşın başından beri ABD’nin İsrail’e istihbarat ve operasyonel desteği göründüğünden daha fazla. Nusayrat saldırısında kullanılan ABD istihbaratının kritikliği tam anlamıyla anlaşılmış değil. ABD yayın organlarının paylaştığı bilgilere göre İsrail ile paylaşılan istihbarat bilgilerinin nasıl kullanılacağı yönünde önceden belirlenmiş herhangi bir sınırlama yok.

• Netanyahu, savaş kabinesinde yaşanan istifalar sonrası boşalan koltuklara Smotrich ve Ben Gvir’in gelmesine izin vermedi. Böylelikle yurtiçi ve yurtdışı oluşacak baskılardan kurtulmuş, kabine ve savaş konseyi arasında bir ayrım olduğunu halkına göstererek iç siyasette safları yeniden düzenlemeye çalışmakta.

• Gazze’ye ulaşmak üzere İsrail içerisinden geçen tırlara saldırılması için Ben Gvir yerel çeteleri

koordine ediyor. İsrail emniyet müdürünün savcılığa bulunduğu şikâyette “Ben Gvir’in

yardımcısını aradığı ve tırlara yönelik saldırılara müdahale etmemelerini aksi takdirde

bedelinin ağır olacağı yönünde tehdit ettiğini bildirdi”.

Enkazlar arasında ve yollarda 56 Filistinlinin cesedi bulundu Enkazlar arasında ve yollarda 56 Filistinlinin cesedi bulundu

• İstifa sonrası Gantz’ın basın açıklamasında yer alan önemli açıklamalar:

o Esirlerin serbest kalması karşılığı kalıcı ateşkesin sağlanması.

o ABD ile üst düzey koordineli ilişkiler.

o Esirlerin dönüşü ile sonuçlanması gereken bir süreci, Smotrich ve Ben Gvir’e uyarak sabote ettiği için Netanyahu’nun kınanması.

o İran yayılmacılığına karşı yeni ortaklar bulma ve Arap ülkeleri ile normalleşme sürecinin öncelenmesi.

o Hamas artık 7 Ekim benzeri bir saldırı gerçekleştirebilecek seviyede tehdit teşkil etmemektedir.

• ABD, Ensarullah’ın İsrail’e yardım taşıyan 3 gemiyi füzeler ile hedef almasına karşılık bedeli ağır olacak şeklinde tehditte bulundu. Irak ve Suriye cephelerinden İsrail’e yönelik gerçekleştirilen benzer saldırılar İşgal hükümeti üzerinde baskı oluşturuyor ve rahat karar almasını engelliyor.

• Maarif gazetesinin yayınladığı İsrail iç siyasi değerlendirme anketi: en büyük iki partinin Liberman başkanlığındaki Beta partisine koltuk kaybettiğini ifade ediyor. Güncel durum Muhalefet partisi 58 koltuk, iktidar partisi 52 koltuk, Arap partileri 10 koltuk şeklinde. Bu durum bir sonraki seçim sonucunun Arap partilerin elinde olduğunu ifade ediyor. Başkanlık yarışında ise Gantz halen üstünlüğünü koruyor."