banner30

banner29

Erdoğan: Kudüs'ü Şerif kırmızı çizgimiz

ABD'deki Müslümanlara videolu Ramazan Bayramı mesajı gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Filistin topraklarının kimseye peşkeş çekilmesine göz yummayacağız. Üç dinin kutsalı olan, ilk kıblemiz Kudüs'ü Şerifin, dünya Müslümanlarının kırmızı çizgisi olduğunu bir kez daha tekrarlamak istiyorum" dedi.

Filistin 24.05.2020, 23:21 24.05.2020, 23:23
Erdoğan: Kudüs'ü Şerif kırmızı çizgimiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’deki Müslümanlara videolu Ramazan Bayramı mesajı gönderdi. Erdoğan mesajında “Üç dinin kutsalı olan, ilk kıblemiz Kudüs’ü Şerifin, dünya Müslümanlarının kırmızı çizgisi olduğunu bir kez daha tekrarlamak istiyorum” dedi.

Erdoğan mesajında şu ifadeleri kullandı: “Mübarek Ramazan Bayramınızı gönülden tebrik ediyorum. Rabbimden bu mübarek günlerin Amerikalı Müslümanlar ile tüm İslam aleminin huzur, güven ve barış içinde yaşayacağı bir dönemin müjdecisi olmasını diliyorum. Salgın süreci göstermiştir ki; dünyadaki hiçbir bölge, ulus veya ülke için hiyerarşiler ve ayrıcalıklar geçerli değildir. İnsanlığı tehdit eden yoksulluk, terörizm, İslam düşmanlığı, ırkçılık, göç, savaş, hastalık ve çeşitli çatışmalardan kaynaklanan sorunların üstesinde ancak küresel işbirliği ile gelinebilir.”

‘PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNE GÖZ YUMMAYACAĞIZ’

“Fakat küresel düzenin uzun zamandır adalet, barış, huzur ve güven üretemediği açık bir gerçektir. Daha geçen hafta İsrail tarafından Filistin egemenliği ve uluslararası hukuk hiçe sayan yeni bir işgal ve ilhak planının devreye sokulduğuna şahit olduk. Filistin topraklarının kimseye peşkeş çekilmesine göz yummayacağız. Üç dinin kutsalı olan, ilk kıblemiz Kudüs’ü Şerifin, dünya Müslümanlarının kırmızı çizgisi olduğunu bir kez daha tekrarlamak istiyorum.”

‘SURİYE HALKININ DRAMI DEVAM EDİYOR’

“Diğer taraftan herkesin salgına odaklandığı bu dönemde mazlum Suriye halkının dramı devam ediyor. Libya’da ise darbeci Halfter güçleri kendi halkına saldırmayı, ülkeyi ve bölgeyi istikrarsızlaştırmayı sürdürüyor. İslam dünyasının pek çok ülkesinde maalesef Ramazan ayında da kan ve gözyaşı akmaya devam etti.”

‘BATI ÜLKELERİNDEKİ KARDEŞLERİMİZ IRKÇI SALDIRILARLA KARŞILAŞIYORLAR’

“Batı ülkelerinde yaşayan kardeşlerimiz ise hemen her gün İslam düşmanlığı ve ırkçılık tezahürü yeni bir saldırıyla karşılaşıyor. Koronavirüs salgını süreci küresel tehditler karşısında uluslararası kurumların işe yararlılığı ve güveninin sorgulanmasına yol açtı. Bir kez daha dünya beşten büyüktür diye ifade ettiğimiz küresel sistemin adil şekilde yeniden tasarlanması çağrımızı yineliyoruz.”

“Türkiye salgın sürecinde ABD dahil bizden yardım isteyen her ülkeye cevap vermeye gayret gösterdi. Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmiş kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyor, tedavi görmekte olan kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum. Hiç şüphesiz bu iklimde yaptığımız dualar daha içten ve samimidir.” 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?