banner5

banner29

Filistinli aktivistler Kudüs'te Türk konsolosunu ziyaret ettiler! 'Minnettarız'

Filistinli aktivistler Kudüs'te Türk konsolosu ortak işbirliği ile görüştüler. Heyet, Türkiye’nin Filistin halkına verdiği destek için minnettar olduğunu vurguladı. İşte o görüşmenin ayrıntıları...

Filistin 11.02.2020, 17:08 11.02.2020, 17:44

Filistinli faaliyetler Salı günü Kudüs'teki Türk Başkonsolosu Büyükelçi Ahmed Reda Demir ile işgal altındaki şehirdeki ortak işbirliğinin boyutları hakkında görüştü.

Demir, Türkiye'nin genel olarak Filistin'e, özellikle de Kudüs şehrine büyük önem verdiğini belirterek, Filistin'in "Türkiye için büyük önem taşıdığını" söyledi.

Bu konuda Türk büyükelçisi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk hükümetinin Filistin halkını destekleme tutumlarına dikkat çekti.

Demir, Kudüs'teki Filistinlilere yardım sağlama istekliliğini dile getirerek, Kudüs'teki projelerde Filistinli ve Türk işadamları arasındaki işbirliği fikrini memnuniyetle karşıladı.

Kudüs'ten Filistinli bir işadamı olan Imad Muna, Filistinlilerin Kudüs'teki Türkiye, Cumhurbaşkanı, Hükümet ve halkın şehirdeki Filistinlilerin kararlılığını destekleme konusundaki minnettarlıklarını ifade ederek toplantıya başlamıştı.

"Türkiye'ye, Kudüs şehrinin geçtiği bu çok zor şartlarda bizimle birlikte durdukları için cumhurbaşkanı, hükümet ve insanlar olarak teşekkür ediyoruz." dedi.

Yetkili, "İsrail'in inşaat, yatırım, eğitim ve kentteki diğer sektörlerdeki baskı politikalarının bir sonucu olarak Kudüs büyük siyasi, ekonomik ve sosyal baskı altında" dedi. Mona, "Yine de, topraklarımızda istikrarlı bir şekilde duruyoruz ve başta Türkiye olan, bizimle birlikte duran tüm ülkelerin ve halkların konumlarına değer veriyoruz." Kendi adına işadamı Usame Salah, Türkiye'nin "İslam turizmi" aracılığıyla Kudüs'teki Filistinlilerin dayanıklılığını güçlendirmeye yaptığı katkıyı işaret etti.

Bu bağlamda Salah, on binlerce Türk turistin Kudüs'e geldiğine dikkat çekerek, "Şehirdeki Filistin otellerinde kalıyorlar ve şehri kuşatılmış şehirdeki dükkanlardan satın almaktan diriltiyorlar" dedi. İşadamı Mazen Sbitany, Kudüs şehrinde Filistinli işadamları ile Türkler arasındaki ortak işbirliğinin unsurları hakkında konuştu. Filistin faaliyetleri, Türk büyükelçisi ile Filistin ve Türkiye arasındaki işbirliğini artırmak için iletişimi sürdürme konusunda anlaştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?