banner30

banner29

Filistinliler, İşgalcilere karşı toplu direnişe geçti! İşte görüntüler...

Filistin'de işgale ve zulme karşı toplu direniş başladı. İşgal altındaki Filistin topraklarının neredeyse tamamında Akka, Yafa, Lod ve daha birçok şehirde Filistinliler otobüsleri ve arabaları ateşe verdi. İşgalci İsrail'in ise yaşanan bu gelişmelerden dolayı 1966 yılından bu yana ilk defa ülke genelinde OHAL ilan etti. İşte Filistinlilerin karşı direnişe geçtiği o görüntüler...

Filistin 12.05.2021, 01:15 12.05.2021, 01:49

İşgal altındaki Filistin'de sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. 

Gelen son dakika bilgilerine göre; işgal altındaki bütün şehirlerde Filistinliler karşı direnişe geçmiş durumda.

İbranice Kan kanalının paylaştığı videolara göre Lod şehrinin gençleri, yerleşimcilerin arabalarını yakıyor ayrıca bir polis karakolunda ateş verdikleri görülüyor.

1966'dan bu yana ilk defa OHAL

İsrail'in Lod kentinde çıkan çatışmalar nedeniyle katil İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu kentte olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

İsrail'de yer alan Lod kentinde çıkan çatışmalar yetkilileri harekete geçirdi. Lod kenti Belediye Başkanı Yair Revivo yaptığı açıklamada, kentte çıkan çatışmalarda araçların, sinagogların ve okulların kundaklandığını belirterek, yaşanan olayları "sivil savaş" olarak nitelendirdi. Revivo, "Bütün İsrail bilmeli, bu tam bir kontrol kaybı. Bu düşünülemez. Sinagoglar yakılıyor. Yüzlerce araba ateşe verildi. Sokaklarda yüzlerce haydut dolaşıyor. Lod'da iç savaş patlak verdi. Buradaki Ortodoks-milliyetçi cemaatin silahları var. Onlara eve dönmeleri için yalvarıyorum, fakat anlaşılır bir şekilde evlerini korumak istiyorlar. Yahudi evlerine benzin bombaları atılıyor. Durum kışkırtıcı" ifadelerini kullandı.

Lod'da yaşanan çatışmalar nedeniyle İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan kentte olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesi için çağrıda bulunduğunu belirten Belediye Başkanı Revivo, "Başbakanı Lod'da OHAL ilan etmeye çağırdım. IDF'yi aramak için. Sokağa çıkma yasağı koymak için. Sessizliği yeniden kurmak için. Bir yönetim başarısızlığı var. Bu dev bir olay, Arap İsraillilerin İntifadası. Burada yıllardır (bir arada) yaptığımız tüm işler boşa gitti" ifadelerini kullandı.

''GAZZE'DEN GELEN FÜZELERDEN DAHA KÖTÜ''

Revivo, 70 yıllık bir arada yaşamanın olup bitenler tarafından yok edilebileceğine dikkat çekerek, “Her dakika bir arabadan, bir sinagogdan veya bir okuldan alevler yükseliyor. Yeni belediye binamız unufak edildi ve ateşe verildi. Burada ne olduğunu anlamıyorsunuz. Bu Gazze'den gelen füzelerden daha kötü" ifadelerini kullandı.

Ayrıca insanların korktukları için silahlarla dışarı çıktıklarını aktaran Revivo, saldırganların şehrin gençliğini kışkırttığını belirtti. Saldırganların sakinleşmesi için yalvaran Revivo, "Size bir şey yapmadık" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?