banner30

banner29

Filistinlilerin karşı direnişe geçtiği Lod şehri nerededir?

Filistinlilerin İşgal altındaki bölgelerde karşı direnişe geçmesinin ardından, Türkiye'deki vatandaşlar direnişin ilk başladığı yer olan Lod şehrini internette aratmaya başladı. Peki Lod şehri neresidir? Lod şehrinde ne kadar Müslüman yaşamaktadır. İşte detaylar...

Filistin 12.05.2021, 02:05
Filistinlilerin karşı direnişe geçtiği Lod şehri nerededir?

 Lod şehri neresidir?

Lod (İbranice: לוֹד‎; Arapça: اَلْلُدّْ‎, al-Ludd; Yunan-Latin Lydda) 

Tel Aviv'in 15 kilometre güneydoğusunda Arap-Yahudi şehridir. Şehir İsrail'in orta bölümünde bulunmaktadır.

2007 yılı sonunda şehrin nüfusu 67.000'dir. Lod'da Roma ve Yunan döneminde kurulmuş tarihi bir şehre kadar ilk yerleşimler uzanmaktadır.

Ben Gurion Uluslararası Havaalanı burada bulunmaktadır.

Havaalanının ismi daha önceleri Lod havaalanıydı. Havaalanı ve bağlı sanayiler Lod'da oturanlara iş olanakları sağlar. Yahudi Ajansı da burada bulunmaktadır.

Lod şehrinde ne kadar Müslüman yaşar?

Osmanlı döneminde Lod kentinde hiç Yahudi yaşamamaktaydı. 19 yüzyılda kentte küçük bir Yahudi topluluğu yaşamaya başladı.

1921 yılında Arap isyanlarıyla Yahudiler şehirden atıldılar.

1944 yılında kentin nüfusunun 5'te 1'i Hristiyan Araplardan oluşmaktaydı.

1948 Arap-İsrail Savaşı sırasında kenti Irgun ve Hagana örgütleri ele geçirdi. 50.000 civarında Arap yerleşimci diğer kentlere sürüldü. Bu sürgünün amacı Tel Aviv ile Kudüs arasındaki stratejik açıdan önemli yolu güvenli hale getirmekti.

1972 yılında Lod Havaalanı'nda Japon Kızıl Ordusu tarafından düzenlenen saldırı Lod Havaalanı Katliamı olarak tarihe geçti, 26 kişi öldü. George Habaş Lod kentini şehir İsrail askerleri tarafından boşaltılmışken ziyaret etti.

2001'de yapılan nüfus sayımına göre nüfusun %80'i Yahudilerden, çoğunluğu Müslüman olmak üzere %19.7'si Araplardan oluşmaktadır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?