Heniyye: Ateşkes konusunda sona yaklaşıldı

Filistin başbakanı İsmail Heniyye, Filistinlilerin taleplerini karşılayacak bir ateşkes yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Heniyye: Ateşkes konusunda sona yaklaşıldı

Filistin başbakanı İsmail Heniyye, İsrail işgal yönetimiyle Mısır’ın arabulucuğu yoluyla ateşkes anlaşması imzalanmasında sona yaklaşıldığını ve esir asker Gilat Şalit meselesinin de ateşkes konusundan tamamıyla ayrıldığını açıkladı.

Ateşkesin Filistin halkının taleplerini karşılaması temennisinde bulunan Heniyye, ateşkesin eşzamanlı olması ve önce Gazze'de başlayıp daha sonra Batı Yaka'ya uzanması gerektiğini bildirdi.

Heniyye, “Bizim Filistinliler olarak talebimiz buydu, Mısırlı kardeşlerimizle bu temel üzerinde hareket ettik. Direndik, mücadele ettik ve Filistinlilerin taleplerini karşılayacak bir noktaya yaklaştık.” şeklinde konuştu.

İşgalcilerle Ramallah yönetimi arasında yapılan görüşmelerin yeni Yahudi yerleşim birimlerinin kurulması nedeniyle durdurulmasını isteyen Heniyye, işgalcilerin gerçekleştirdiği saldırılara ve yerleşim birimlerine rağmen görüşmelerin devam ettirilmesinin Filistin halkının acılarını hafife almak olduğunu söyledi.

Mısır'ın Şarku'l Evsat adlı haber ajansı, Hamas heyetinin ateşkesle ilgili işgal yönetiminin tekliflerini son kez görüşmek üzere Kahire'ye hareket edeceğini bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2019, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5