Hepsi ortaya çıktı! İsrail 1949 yılında...

İsrail'e ait 1949 tarihli bir belgede, Filistin'deki Celil bölgesi ve kuzeydeki birçok yerin halkının yerlerinden edilmesi planı gün yüzüne çıktı.

Hepsi ortaya çıktı! İsrail 1949 yılında...

Haaretz gazetesinin haberine göre, söz konusu plan, dönemin İsrail  Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Walter Eytan'ın, Dışişleri Bakanı Moşe  Şaret'e Arap ülkeleri ile yaşanan savaşta ateşkes sağlanmasından 6 ay sonra  yolladığı belgede yer alıyor.

Belgede, Filistin'in kuzeyindeki tarihi bölgelerde yaşayan çoğu  Hristiyan, bir kısmı ise Dürzi ve Çerkeslerden oluşan 10 binden fazla insanın  güvenlik nedeniyle başka bölgelere göç ettirilmesi planı geçiyor.

Belgede Eytan'ın, planın İsrail'in ilk başbakanı David Ben-Gurion'un  olurunu aldığını belirtmesi, ancak operasyon maliyetini karşılamak için Dışişleri  Bakanı Şaret ve Maliye Bakanı Eliezer Kaplan'ın onayını istemesi de dikkati  çekiyor.

Eytan'ın, Şaretten plan hakkında görüşünü istediği ancak kendisinin  siyasi nedenlerden dolayı söz konusu plana karşı olduğu belirtiliyor.

Tarihi kaynaklara göre, 1948 yılında 850 bin ila 900 bin Filistinli,  Siyonist çetelerce yerlerinden edilirken 550'den fazla köy de yok edildi.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na (UNRWA)  göre ise, Batı Şeria, Ürdün, Suriye, Lübnan ve dünyanın geri kalanındaki  kamplarda 5 milyondan fazla Filistinli mülteci bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5