İngiltere'den İsrail'e sert tepki

İngiltere’nin Orta Doğu'dan Sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt, İsrail’in Batı Şeria’daki yasa dışı yerleşimlerini genişletme kararının kabul edilemez olduğunu bildirdi.

İngiltere'den İsrail'e sert tepki

Yazılı bir açıklama yayımlayan Burt, “İsrail hükümetinin bu hafta Batı  Şeria'daki yerleşimlerini genişleteceğini duyurması kabul edilemez ve hayal  kırıcıdır.” ifadelerini kullandı.

 Burt, İsrail’i yasa dışı yerleşimlere son vermeye davet ederek, "Bu  tür eylemler uluslararası hukuk çerçevesinde yasa dışıdır ve İsrail’in  Filistinliler ile gelecekte herhangi bir barış anlaşmasına yönelik kararlılığını  sorgulanır hale getirir.” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail'in Batı Şeria'da 14 yasa dışı Yahudi yerleşim birimini inşa  etmeyi planladığı belirtiliyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu önceki aylarda yaptığı  açıklamalarda, liderliğini yürüttüğü hükümetinin Filistin topraklarındaki yasa  dışı Yahudi yerleşim birimlerine "en fazla destek veren" hükümet olduğunu dile  getirmişti.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'ye yakın yasa dışı  Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi  yerleşimci, Batı Şeria'da işgal boyunduruğu altında yaşayan Filistinliler için  hayatı daha da zor hale getiriyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te ise 220 bin Yahudi yerleşimcinin kaldığı  18 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5