İsrail, Gazze sınır kapılarını yeniden açtı

İsrail, Filistin tarafından gelen saldırıların durmasının ardında Hamas'ın kontrolündeki Filistin'in Gazze bölgesi ile olan sınır kapılarından 3 tanesini açtı.

İsrail, Gazze sınır kapılarını yeniden açtı

İsrailFilistin tarafından gelen saldırıların durmasının ardında Hamas'ın kontrolündeki Filistin'in Gazze bölgesi ile olan sınır kapılarından 3 tanesini açtı. İsrailli bir askeri sözcü, ticari geçişlerin yapıldığı Sufa, yakıt transferinin yapıldığı Nahal Oz ve Erez geçiş kapılarının sabah saatlerinde açıldığını söyledi.

İsrail Savunma Bakanlığı'ndan Peter Lerner adlı bir yetkili de bir başka ticari geçiş noktası olan Karni kapısının da açılabileceğini söyledi; ancak kapının açıldığı henüz doğrulanmadı.

İsrail, hafta içi Çarşamba günü İslami Cihad örgütü tarafından İsrail'e roket fırlatılması üzerine geçişleri kapatmıştı.

19 Haziran'da Hamas ve İsrail arasında imzalanan ateşkese göre Hamas roket saldırılarını durduracak, İsrail de Gazze üzerindeki ambargosunu yumuşatacaktı. Hamas, Filistinli gruplara da ateşkese uyma çağrısı yapmış, ihlal edenleri önlemelerini istemişti.

İsrail, Cuma günü de Nahal Oz kapısından Gazze'nin tek güç istasyonuna yakıt ikmali yapılmasına izin vermişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2019, 22:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5