banner29

İsrail Gazze'ye saldırı için yol açıyor

İsrail ordusu Gazze'ye yönelik herhangi bir askeri operasyon başlatması durumunda tanklarını ve askeri araçlarını kolayca geçirmek için kullanacağı bir askeri yol açmak amacıyla çalışmaları başlattı.

Filistin 16.10.2020, 00:50
İsrail Gazze'ye saldırı için yol açıyor

Yediot Aharanoot gazetesinin bugünkü sayısında yayınlanan haberde İsrail ordusunun güney komutanlığına bağlı Tahkim Dairesi'nin Gazze çevresinde bir saha yolu açma projesini hayata geçirmek için çalışmaları başlattığı dile getirildi. 

Filistin Enformasyon Merkezi'nin aktardığına göre, gazetenin haberinde proje bünyesinde ordu komutanlığından Gazze'ye operasyon düzenlenmesi emrinin çıkması veya Filistinli gruplarla çatışmalar vuku bulması durumunda Gazze tarafına araçların geçirilebilmesi için kullanılacak birkaç geçiş noktasının oluşturulacağına dikkat çekildi. 

Gazete, böyle bir yol yapılmasının amacının Gazze çevresindeki Yahudi yerleşim merkezlerindeki tarım arazilerinin zararının asgariye düşürülmesi olduğu ileri sürüldü. Bu konuda, 2014'teki savaşta askeri araçların ve tankların yüzlerce dönüm araziyi çiğnemek zorunda kalmasından ders çıkarıldığı belirtildi.

Verilen bilgilere göre İsrail ordusu söz konusu savaşta bölgede, arazilerine zarar verdiği kişilere 30 milyon şikel (8.8 milyon dolar) tazminat ödemek zorunda kalmış. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?