banner30

banner29

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda şehit sayısı 119'a yükseldi

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 10 Filistinlinin daha hayatını kaybetmesiyle şehit sayısı 119'a yükseldi.

Filistin 14.05.2021, 10:48
İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda şehit sayısı 119'a yükseldi

İsrail, günlerdir hava saldırısı düzenlediği Gazze'yi karadan da vurmaya başladı.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne kara operasyonu başlattığını duyurdu. Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, hava ve kara birliklerinin Gazze Şeridi'ne saldırdığı açıklandı.

Açıklamayla birlikte gece saatlerinde İsrail ordusu abluka altındaki Gazze Şeridi'nin kuzey kesimini kara, hava ve denizden yoğun şekilde bombalamaya başladı.

Saldırılar, Gazze'de büyük yıkıma yol açtı, evler bombalandı. Bölgede elektrik kesildi. İsrail bombardımanında isabet alan evler yıkıldı. Bina enkazlarında arama kurtarma çalışması başlattı.

10 Filistinli daha şehit oldu

Saldırılarda 10 Filistinlinin daha hayatını kaybetmesiyle şehit sayısı 119'a yükseldi.

İsrail'in saldırıları üzerine Gazze'den misilleme geldi. İsrail'in farklı bölgelerine 100 roket atıldı.

Gazze'ye kara saldırısı üzerine Tel Aviv'den açıklamalar geldi. İsrail Başbakanı Netanyahu, saldırıların gerekli görüldüğü sürece devam edeceğini söyledi.

İsrail ordusundan çelişkili açıklama

İsrail ordu sözcüleri ise birbiriyle çelişkili açıklamalar yaptı. İsrail Ordusu Yabancı Basın Sözcüsü Jonathan Conricust, askerlerinin Gazze Şeridi'ne "girdiğini" ifade eti. Ancak bir diğer İsrail Ordusu Sözcüsü Avichay Adraee ise, bu açıklamayı tercüme hatası olarak nitelendirdi.


Ordu sözcülerinin Gazze'ye kara saldırısına ilişkin çelişkili açıklamaları İsrail medyasının tepkisini çekti. Ordunun, medyayı yanlış bilgilendirdiği savunuldu.

Ankara'dan İsrail'in Gazze saldırılarına tepki

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İsrail'in saldırılarına sosyal medyadan sert tepki gösterdi.

BM Genel Sekreteri Gazze bombalanırken "Bolşoy Balesi" tweeti attı

İsrail’in Gazze'ye karadan ve havadan saldırı başlattığı saatlerde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in sosyal medya hesabından Bolşoy Balesi paylaşımı yapması büyük tepki çekti.

Guterres'in paylaşımına tepkiler çığ gibi büyüdü.

Guterres, bunun üzerine bir tweet daha atarak "Bayram ruhuna saygı duyduğum için, Gazze ve İsrail'deki düşmanlıkların derhal hafifletilmesi ve durdurulması için çağrıda bulunuyorum. Zaten çok fazla masum sivil öldü. Bu çatışma, ancak tüm bölgede radikalleşmeyi ve aşırılığı artırabilir" açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?