banner29

İsrail'in vurduğu AA muhabiri Boyraz son durumu analiz etti...

Son olaylarda İsrail'in plastik kurşunlarıyla yaralanan AA Ortadoğu ve Kuzey Afrika temsilcisi Turgut Alp Boyraz, Twitter hesabından yayınladığı bir flood ile Filistin'de son durumu analiz etti. Son gelişmeler ışığında yaşanabilecek olayları değerlendiren Poyraz, flaş ifadelere imza attı. Dillerde destana dönüşen Kassam Komutanı ve İsrail'in çaresizliği bu yorumda...

Filistin 13.05.2021, 21:10 13.05.2021, 22:50
İsrail'in vurduğu AA muhabiri Boyraz son durumu analiz etti...

AA Ortadoğu ve Kuzey Afrika temsilcisi Turgut Alp Boyraz, Twitter hesabından yayınladığı bir flood ile bölgedeki son durumu aktardı.

Flaş ifadelere imza atan Boyraz, son yaşanan gelişmeler ışığında önümüzdeki süreçte yaşanabilecek olayları da dile getirdi.

İşgalci İsrail ordusunun Gazze’ye kara operasyonuna onay verdiği ya da buna hazırlandığı yönünde bir açıklaması olmadığını söyleyen Boyraz "Söyledikleri sadece şu; “Her türlü senaryoya hazırız” ifadelerini kullandı.

İşgalci İsrail ordusunun en son 2014'te bir kara operasyonu yaptığını hatırlatan Boyraz, "Daha 1 km ilerleyemeden 67 askerini kaybetmiş çekişmişti. Karada ve meskun mekanda İsrail ordusu pek başarılı değil. Karadan girmeye pek hevesli olmayacaklardır." cümlelerini sarf etti.

ATEŞKES ÇABALARI HIZ KAZANABİLİR

ABD cephesinin İsrail-Filistin temsilcisini bölgeye gönderdiğini ve bu sebeple ateşkes çabalarının hız kazanacağını söyleyen Turgut Alp Boyraz, "Katar’dan Mısır’a hatta İsrail’e kadar herkes Amerikalıları memnun etmek için sıraya girecektir." dedi.

İfadelerine devam eden Boyraz; "Gözlemleyebildiğim kadarıyla her iki taraf da ateşkes isteyecektir. Hamas açısından bakacak olursak durum şu; Kudüs’te İsrail polisinin saldırısına uğrayan Filistinliler çatışmalarda şu sloganı atıyordu: “Hadi hadi Muhammed ed-Dıyif, Tel Aviv’i vur” dedi.

OLAYLARIN GELİŞİMİ VE SON DURUM

Turgut Alp Boyraz açıklamalarına şöyle devam etti:

"Ramazan’ın başında İsrail, Kudüs Şam kapısına bariyerler kurup insanları buraya almadığında olaylar çıkınca halk bu kişinin (Muhammed ed-Dıyif)  ismini zikretmişti ve Kassam İsrail’e bir çok roket atmıştı. Bundan tam iki gün sonra İsrail geri adım atarak barikatlari kaldırdı.

Bunun üzerine gerek 27 Filistinlinin evine el konulmak istenen Şeyh Cerrah Mahallesi’nde gerekse Aksa’da İsrail saldırısına uğrayan insanlar hep bu kişinin ismini slogan olarak atmaya başladılar.

Tabi Hamas buna kayıtsız kalmadı ve İsrail’e Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekil diye süre verdi. İsrail çekilmeyip saldırılarına devam edince Kassam roket atmaya başladı ve şu ana kadar 7 İsrail’iyi öldürdü. Şimdi Hamas ve bu kişi Kudüs’te bir kahraman olarak zikrediliyor."

Gazze tarafında ise şu ana kadar işgalci İsrail'in, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 83 kişiyi şehit ettiğini belirten Boyraz, "Gazzeliler bu bedeli Kudüs için ödemeye razılar ancak büyük bir savaşa döner ve 2014’teki gibi binlerce insan Şehit olursa yıllardır abluka altında bulunan halk karşısında Hamas zor duruma düşebilir. Şimdi kısmen zafer kazanmış gibi gözüken ve tüm Filistinlilerin gözünde popüleritesi artan Hamas İçin Savaşı buradan noktalandırmak en mantıklı seçenek gibi gözüküyor." ifadelerini kullandı.

Ardından bölgedeki tansiyon hakkında açıklamalarda bulunan başarılı gazeteci, tarafların ne düşündüklerini açıkladı.

"Filistinliler arasında şu konuşuluyor: “Ebu Mazin (Filistin Devlet Başkanı Abbas), “Kudüs için ne yapacaksın” sorusuna şu cevabı verdi:“Bayram törenlerini iptal edeceğim” Hamas’a aynı soruyu sorduklarında şu cevabı verdi: (İsrail’in başkenti) TelAviv’i vuracağım” (ve vurdu)" cümlelerini sarf eden Boyraz işgal kuvvetleri başbakanı hakkında ise şunları söyledi:

"İsrail, daha doğrusu Başbakanları Netenyahu açısından bakacak olursak durum şu: Bir çok Hamas liderini öldürdüklerini duyurdularlar. Şu anda iş burada noktalanırsa çok zor durumda kalmaz Netanyahu, o da kendince “Zafer” ilan edebilir."

Yorumlar (1)
ilyas 1 ay önce
Yüreği beyaz insan

Şiirin hikayesini
Güney Afrika Cumhuriyeti’nin seçimlerle iktidara gelmiş ilk siyahi cumhurbaşkanı olan Nelson Mandela’nın torunu Zwelivelile Mandla Mandela Filistinlilere destek açıklaması yaptı. Torun Mandela, ’Dünya gözüyle ’özgür’ Filistin’i görene kadar dinlenmeyeceğiz. Filistin’deki masum çocuklara ve kadınlara karşı işlenen vahşete karşı sessiz kalmayacağız.’ dedi.

Bembeyaz yüreğine, sağlık ey güzel insan
Öyle bir söz ettin ki, utandırdın bizleri
Müslüman geçinenler,alsinlar senden ihsan
Elbet tarih yazacak bu şerefli sözleri

Sizler yıllarca zulmün bağrında yaşadınız
Apartheid rejime şerefle direndiniz
Ana vatanınızda, insan sayılmadınız,
Tüm Dünya mazlumları ,destekledi sizleri

Zalimler tek millettir, marifetleri zulüm
Mazlumların üstüne, yağdırıyorlar ölüm
Yaşamak istiyorsan, ol diyor benim kulum
Tarumar ediliyor, insanlık değerleri

Zulme karşı insanlık, yek vücut oluyorsa
Emperyalist zalime, tepki gösteriyorsa
İnsanlık ailesi, kıyama kalkıyorsa
Elbette titriyecek, zalimlerin dizleri

Bütün dünya sussada, vicdanlar susmayacak
Zulüm hüküm sürsada, payidar olmayacak
Pislettiğin AKSA`mız, sana mezar olacak
Silinecek KUDÜS`ten siyonizmin izleri

Kana doymak bilmiyor bu sırtlan sürüleri
Rabbim ya bizi gönder yada ebabılleri


Mustafaoglu ilyas
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?