banner29

İzzeddin El Kassam Tugayları komutanı Muhammed Deif kimdir?

Hamas'ın askeri kanadı El Kassam Tugayları komutanı Muhammed Deif kimdir?

Filistin 14.05.2021, 18:11
İzzeddin El Kassam Tugayları komutanı Muhammed Deif kimdir?

Muhammed Deif kimdir?

Tam adı Muhammed Diab İbrahim el-Masri, 1965 yılında Gazze'nin Han Yunus bölgesinde doğdu.

1990 yılında Yahya Ayyash ve uzun süredir beraber olduğu Adnan al- Ghoul'un yardımıyla Hamas'a katıldı. Deif, İsrail'in Temmuz 2002'de Salah Shehade'ye suikast düzenlemesinin ardından Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın en yüksek askeri komutanı oldu.

İşgal devleti İsrail'in en çok arananlar listesinde tepede yer alıyor.

Beş İsrail hava saldırısından sağ kurtuldu, bu da ona ciddi yaralanmalara ve sakatlıklara neden oldu. 27 Eylül 2002'de İsrail hava saldırısında öldüğüne dair ilk raporlara rağmen, bir İsrailli istihbarat yetkilisi saldırıdan sağ kurtulduğunu doğruladı. Kıdemli yardımcısı Adnan al-Ghoul , 21 Ekim 2004'te İsrail'in yaptığı bir hava saldırısında şehit düştü.

12 Temmuz 2006 sabahı bir İsrail F-16 uçağı üst düzey Hamas liderlerinin buluştuğu bir evi bombaladı. Deif patlamadan kurtuldu, ancak omurgasını ağır şekilde yaraladı. Bu olaydan sonra Ahmed Jabari , Hamas askeri kanadı İzzad-Din el-Kassam Tugayları'nın vekil komutanı oldu.

19 Ağustos 2014'te İsrail hava kuvvetleri Gazze Şehri'nin Şeyh Radwan semtinde Deif'in eşi ve iki çocuğunun olduğu bir eve hava saldırısı düzenledi. 7 aylık oğlu Ali ve 3 yaşındaki kızı Sara ve ayrıca üç sivil şehit oldu. Hamas, Deif'in şehit edildiğini yalanladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?