banner29

'Kudüs'ün surları yıkılsın' çağrısı kabul edilemez

Filistin’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, işgalci İsrail’in işgal altındaki Filistin’de devam ettirdiği yıkıcı ve yasadışı politikalar konusundaki uyarıyı yineledi.

Filistin 15.01.2019, 10:49
'Kudüs'ün surları yıkılsın' çağrısı kabul edilemez

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre, Mansur, Birlemiş Milletler'de Dönem Başkanlığını yapan Danimarka’ya, Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne ve Arap Birliği’ne işgalci İsrail’in son dönemlerde arttırdığı yıkıcı politikalar hakkında mektup gönderdi.

Mansur, mektupla yaptığı açıklamada, işgalci İsrail Kudüs belediyesi meclisi üyesinin Kudüs’ün surları yıkılsın çağrısına işaret ederek, “İsrail Kudüs Belediyesi Meclisi Üyesi Aryeh Kasher, sosyal medya üzerinden Kudüs surlarının çevre açısından tehlike oluşturduğunu iddia ederek yıkım çağrısı yaptı. Bu tür açıklamalar öncelikle uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Ayrıca Kasher’in bu açıklaması ciddi sorunlara neden olabilir.” dedi.

Açıklamasının devamında, Kudüs’ün 1967’den beri işgal altında olduğunu ifade eden Mansur, “Kudüs 1967’de işgal edildi. Dolayısıyla işgalci İsrail makamlarının Kudüs’ün doğusunda bulunan tarihi eserlere yönelik çağrıları geçersizdir. Nitekim İsrail Kudüs Belediyesi Meclisi üyesi Kasher’in çağrısının zemini yoktur ve bölgedeki krizi daha da derinleştirecektir.” ifadelerini kullandı.

“Kudüs’ün Eski Şehir bölgesi insanlık mirasıdır”

Öte yandan Mansur, işgal altındaki Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinin insanlık mirası olduğunu belirterek Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) miras listesi arasında yer aldığını vurguladı.

İşgalci İsrail Kudüs Belediyesi Meclisi Üyesi Aryeh Kasher, iki hafta önce sosyal medya hesabı üzerinden işgal altındaki Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan surların yıkılmasına yönelik bir açıklama yapmıştı.

Kasher, “İşgal altındaki Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinin etrafında bulunan surlar, bölgeyi kentin diğer bölgelerine bağlamak ve çevreye olan zararını önlemek için ya tamamı ya da büyük bir bölümü Kudüs belediyesi tarafından yıkılmalı” ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?