Mescid-i Aksa işgalci İsrail'in eline geçmek üzere!

Kudüs İslami Vakıflar Konseyi Başkanı Şeyh Abdulazim Sahleb, işgalci İsrail makamlarının Mescid-i Aksa’yı zaman ve mekan bakımından bölmeye çalıştığını söyledi.

Mescid-i Aksa işgalci İsrail'in eline geçmek üzere!

Filistin’in Sesi radyosuna konuşan Sahleb, işgalci İsrail polisinin Mescid-i Aksa’nın doğu avlusunda bulunan Kubbetus’s-Sahra’ya girmesi konusunda uyararak, "işgalci İsrail bu tür saldırılarla ilk kıblemiz olan Mescid-i Aksa’yı zaman ve mekan bakımından bölmeye çalışıyor. Bu konuda İslam aleminin işgalci İsrail’e baskı yapması gerekiyor.” dedi.

Öte yandan, işgalci İsrail yönetiminin Mescid-i Aksa’daki onarım ve restorasyon çalışmalarına da engel olduğunu ifade eden Sahleb, "1400 yıllık yapı olan Harem-i Şerif’in acil bakıma ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

Dün,işgal altındaki Kudüs’ün Eski Şehir bölgesindeki Mescid-i Aksa’da bulunan Kubbetu's Sahra'ya giren işgalci İsrail polisi, Harem-i Şerif'in temizlik görevlilerinin işlerini yapmasına engel olmuştu.

Ürdün Vakıflar Bakanlığı’na bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi tarafından idare edilen Mescid-i Aksa, İsrail polisinin ihlaline maruz kalıyor ve İsrail makamlarınca kontrol edilmeye çalışılıyor.

İşgal altındaki Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, sözde "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa'da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2018, 00:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5