banner29

'Mescid-i Aksa Muhafızı' mobil oyunu yapıldı

İşgal altındaki Kudüs’te bulunan Burç el-Laklak Derneği, gelecek ayın başı itibariyle “Mescid-i Aksa Muhafızı” adlı akıllı telefonlar için tasarlanan mobil oyun uygulamasını hayata geçirecek.

Filistin 23.01.2019, 13:29 23.01.2019, 14:07
'Mescid-i Aksa Muhafızı' mobil oyunu yapıldı

Daha önce benzeri yapılmayan bu uygulamayla oyuncu işgal altındaki Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’nın tarihi, kapıları ve harem-i şerif’te bulunan tarihi eserlerin özellikleri hakkında bilgi sahibi olabilecek.

"Oyun Mescid-i Aksa tarihini öğretiyor"

Burç el-Laklak Derneği Başkanı Müntasır Adkeydek, Haber Kudüs Muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu mobil oyun uygulamasının dört seviyesi olduğunu belirterek, “Oyuncunun bu oyunda başarı olabilmek için dört seviyeyi de başarması gerekiyor. Her seviyede Mescid-i Aksa’nın tarihi ve özellikleri hakkında çeşitli sorular sorulacak. Dolayısıyla oyuncunun bu sorulara verdiği cevaplar onun bir sonraki seviyeye atlamasına yardımcı olacak.” dedi.

“Hazineyi bulan kazanır”

Oyunu tasarlayan Muhammed Salah ise, yaptığı açıklamada, “İsimden de anlaşılacağı üzere oyunu oynayan birisi "Mescid-i Aksa Muhafızı" olarak oynayacak. Oyunun ilk evresi Kudüs’ün Babu’l-Esbat (Aslanlı) Kapası’nın bulunduğu bölgede başlıyor, son evresi ise Babu’l-Meğaribe (Şam) Kapısı’nın bulunduğu bölgede bitiyor. Oyun boyunca oyuncu Mescid-i Aksa’da bulunan hazineyi arayacak, bulan ise kazanacak” ifadelerini kullandı.

Oyunu tasarlama sürecinde karşılaştığı zorluklardan bahseden Salah, “Teknik açıdan eksiklerimiz olduğu için oyunu tasarlarken birçok problemle karşılaştık. Yaşadığımız en büyük problem ise Kudüs’te bulunan tarihi yerleri ve Mescid-i Aksa’nın resimlerini çekmemize işgalci İsrail güçlerinin engel olmasıydı. Ancak zorluklara rağmen başardık.” diye konuştu.

Haber Kudüs

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?