MOSSAD eski başkanı: Hamas ile görüşün

MOSSAD eski başkanı Halevy, İran'ın kendileri için tehdit olmadığını, HAMAS ile de mutlaka anlaşılması gerektiğini söyledi

MOSSAD eski başkanı: Hamas ile görüşün

İsrail istihbarat örgütü Mossad'ın eski başkanı Ephraim Halevy, İsrail'in Hamas ile konuşması gerektiğini söyleyerek Hamas'sız bir barış anlaşmasının geçersiz olacağını ifade etti.

Halevy, HAMAS'sız barışın etkisiz olacağının yanında, ABD'nin İran'la er ya da geç konuşup anlaşacağını iddia etti, İsrail'in de bu dairenin içinde yer almasını istedi.

Kudüs'te yapılan Yahudi Ajansı Governörler Kurulu toplantısında konuşan Ephraim Halevy, Hamas'ın bazı değişim işaretleri vermeye başladığını belirterek bölgeyi kontrol etmesinin bazı sorumluluklar gerektirdiğini anlamaya başladığını kaydetti. 

MOSSAD eski şefi, HAMAS ile ilgili olarak "Bazı sesler çıkarıyorlar fakat bunlar yetersiz. İsrail devleti, Filistinliler ile çatışmalarını sona erdirmekten çok uzakta. Bu çatışma daha yıllarca sürecek ve İsrail bu çatışmayı yönetmeyi öğrenmeli" dedi. 

1948'de İngiltere'den İsrail'e bir genç iken göç eden Halevy, toplantıda yaklaşık bir saat konuştu. İran'ın nükleer çalışmaları hakkında da konuşan Halevy, İran'ın henüz nükleer silah elde etmediğini, bu sebeple İran'ın nükleer programı sebebiyle İsrail'in bir varlık tehdidi altında bulunmadığını da savundu. 

Ephraim Halevy, "İsrail'in yok olmayacağından eminim. İsrail'in ortadan kalkma sınırında olduğu ile ilgili karamsarlıklara düşmemeliyiz" şeklinde konuştu.

İran'ın nükleer silahlara sahip olmayacağından nasıl emin olduğu konusunda bir açıklama yapmayan MOSSAD eski başkanı, ABD'nin öncelikle İran'la konuşacağını tahmin ettiğini İsrail'in ise böyle bir diyaloğun parçası olması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2019, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5