banner30

banner29

Olmert, Batı Şeria'nın yüzde 93'ünü önerdi

İsrail Başbakanı, barış anlaşması için Batı Şeria'nın yüzde 93'ünü Filistinlilere bırakmayı önerdi.

Filistin 12.08.2008, 13:16 15.03.2021, 14:10
Olmert, Batı Şeria'nın yüzde 93'ünü önerdi

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistinlilere barış anlaşması için İsrail'in Batı Şeria'nın yüzde 93'ünden çekilmesini de içeren ayrıntılı bir öneri sundu.

Öneri, esas sorun olan sınırların yanı sıra hassas bir sorun olan Filistinli mülteciler ile güvenlik düzenlemelerini de kapsıyor.

Görüşmelerin içeriği hakkında bir açıklamaya yapmayan Olmert'in sözcüsü Mark Regev, içinde bulundukları durumu "önemli bir süreç" olarak nitelendirerek, "Sınır sorunlarını da içeren farklı konuların tartışıldığı öneli bir süreçteyiz" dedi.

Lideri olduğu Kadima Parti'sinin yeni baºkanının seçmesinin ardından istifa edeceğini açıklayan Olmert, İsrail'e kalan yüzde 7'lik alan karşılığında birliklerini bölgede konuşlandırmayı istiyor.

Hakkındaki yolsuzluk suçlamalarından polis araştırmasında olan Olmert'in, Filistinliler'den bir yanıt beklediği belirtildi.

Anlaşma, Filistinli mülteci sorununa karşı karmaşık çözümlerin yanısıra, 1948 savaşında gelen mültecilerin İsrail'e dönmelerine izin vermeyi de içeriyor.

Olmert ve Abbas, Bush'un başkanlığı bitmeden önce, yıllardır süren çatışmaları sona erdirmek amacıyla bir barış anlaşması yapmak için ellerinden gelen tüm çabayı gösterecekleri sözünü vermişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?