banner30

banner29

Senegal, Hamas'ın sadakatini övdü

Senegal Devlet Başkanı Abdullah Wade, Hamas ın görüşmeler esnasında gösterdiği olgunluğu ve sözüne sahip çıkmasını överken, el-Fetih i de inatçılık ve doğru davranmamakla suçladı.

Filistin 13.06.2008, 19:48 30.07.2019, 21:57
Senegal, Hamas'ın sadakatini övdü

El-Fetih ile Hamas arasındaki görüşmelere ev sahipliği yapan Senegal Devlet Başkanı Abdullah Wade, Hamas ın görüşmeler esnasında gösterdiği olgunluğu ve sözüne sahip çıkmasını överken, el-Fetih i de inatçılık ve doğru davranmamakla suçladı.  Londra da yayınlanan el-Kudsü l Arabi gazetesi, Filistinli üst düzey yetkililere dayandırdığı haberinde, Senegal Devlet Başkanı Abdullah Wade nin el-Fetih ve Hamas arasında yapılan diyalog göreşmesinde heyetleri sıcak ve samimi bir şekilde karşıladığını bildirdi.

Gazetenin haberine göre, Wade oturumun başında "Avukat olmam ve Filistin deki siyasi yapıyı yakından biliyor olmam nedeniyle ben, İslami Direniş Hareketi (Hamas) ın oluşturduğu Heniyye hükümetinin meşru bir hükümet, Selam Feyyad hükümetinin ise gayr-ı meşru bir hükümet olduğunu söyleyebilirim" ifadelerini kullanacak kadar net konuştu. Başkan Wade nin Filistin anayasasını iki heyetin yanında okumasının ardından "Bu kanaatime rağmen, aranızda orta bir çözüm bulmaya çalışacağım." ifadelerini kullandı.

Gazete Şam daki Filistin yetkililerine dayandırdığı haberinde, el-Fetih hareketi heyet başkanı Mühendis Hikmet Zeyd in görüşme esnasında oldukça inatçı davrandığını, önce iki tarafın imzaladığı ortak bir açıklamanın yayınlanmasına karşı çıktığını, sonra Senegal Devlet Başkanı nın bunda ısrar etmesiyle bildirinin yayınlanmasına onay verdiğini, ancak bu kez de bildiride el-Fetih le Hamas arasında diyalog görüşmeleri yapıldığına ilişkin bir ifade geçmemesi yönünde diretmesiyle Wade yi sinirlendirdiğini ifade etti.  El-Kudsu l Arabi haberinde, başkanın öfkeyle el-Fetih heyeti başkanına çıkışarak şöyle dediğini yazdı: "İstediğim açıklamayı yaparım, benden gerçekleri ters yüz etmemi istemenize de izin vermeyeceğim. Bizimle olan ilişkinizde doğru davranmadığınızı söylemek, beni üzüyor. Temsilci ve görüşmeci olduğunuzu iddia ettiniz. Sonra da kaçmaya ve sorumluluklarınızdan sıyrılmaya çalıştınız. Belli ki siz buraya anlaşma amacıyla değil, anlaşmayı engellemek izin gelmişsiniz."

Habere göre, Senegal Başkanı Zeyd'e hitaben koşumasını şöyle sürdürdü: “Siz kendi boyunuzdan büyük oyunlar oynuyorsunuz. saklamaya çalıştıklarınızı ve ne istediğinizi biliyorum. Şayet bize cevap vermezseniz basının önüne ellerimdeki yazılı belgelerle çıkacak ve taraflar arasında görüşmelerin yapıldığını ve inatçı tavrınız yüzünden görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını ilan edeceğim.”

Hamas'a yakın kaynaklar ise El-kudsu'l Arabi gazetesinin aktardıklarına ek olarak senegal dışişleri bakanı Şeyh Tican Cadyu'nun “Bize tuzak kurdunuz. ajandanızdakileri gizleyerek buraya size sunulan hiçbir şeyi kabul etmemek üzere geldiniz. Kendinizin görüşmeci olduğunu iddia ettiniz ama her konuda mahmut abbas'a danışıyordunuz.” ifadelerini kullandığını kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?