banner5

banner29

Şeyh Raid Salah: “İslami ve vatani davamızda zafere ulaşacağız”

Filistin'in 1948 Bölgesi İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah'ın, siyonis rejime bağlı sözde mahkeme Hayfa Sulh Mahkemesi'nin "İlkeler Davası" olarak bilinen davadan dolayı verdiği hapis cezasına karşı açtığı temyiz davasının duruşması yapıldı.

Filistin 11.06.2020, 21:57
Şeyh Raid Salah: “İslami ve vatani davamızda zafere ulaşacağız”

Sözde duruşmasının sabah oturumuna katılan Salah, işgalci rejimin, İslami değerler ve dini kavramlar üzerine dini ve ideolojik bir savaş yürüttüğünü söyledi. “Şehadet” ve “ribat” gibi kullandığı dini ifadelerinden dolayı işgalciler tarafından yargılanmasına rağmen İslami ve vatani davalarında muzaffer olacaklarının altını çizdi.

Şeyh Raid Salah’ın hapis cezasına itiraz duruşmasının sonrasında açıklamalarda bulunan avukatı Ömer Hamayise, “Duruşma esnasında Şeyh Raid, İslami inançlara ve kavramlara hakaret ettiği için mahkemenin hakiminden, Arap ve İslam ümmetlerinden özür dilemesinin gerekliliğini vurguladı” ifadelerine yer verdi.

Oturuma katılanlar arasında yer alan Avukat Hamayise, siyonist sözde mahkeme Hayfa Merkez Mahkemesi’nin, daha önce Şeyh Salah hakkında verilen ev hapsi ve diğer bazı sınırlamaların devamına hükmederek, nihai kararı ise görüşülmek üzere 17 Temmuz’a ertelediğini bildirdi.

Avukat Hamayise, Şeyh Salah'ın yargılandığı dosyaların politik olduğunu ve yasal olarak hiçbir gerçekliği yansıtmadığını vurguladı.

Şeyh Salah’ın dosyasını takip eden bazı avukatların, işgalci siyonistlerin, Salah hakkında verdiği 28 aylık hapis cezasına itirazda bulunması sonucu bugün itiraz duruşmasının ilk oturumu gerçekleşti.

İşgalciler, 24 Kasım 2019 tarihli duruşmada, Şeyh Salah'ı kendisine yöneltilen 4 ayrı iddiadan suçlu bulmakla birlikte söz konusu duruşmada herhangi bir ceza kararı almamıştı.

Ancak Filistin'in 1948 bölgesindeki İslami Hareket'in lideri Şeyh Raid Salah, geçen aylarda 1948'de işgal edilmiş bölgenin kuzeyindeki Hayfa kentinde bulunan mahkemede gerçekleşen bir sonraki duruşmada, hutbelerinde veya sohbetlerinde dini kavramlar kullandığı için aralarında "terör örgütüne destek" iddiasının da bulunduğu 4 ayrı suçtan 28 ay hapse mahkûm edilmişti.

Diğer taraftan siyonist işgal rejimi, Filistin'in 1948 bölgesindeki İslami Hareket'in kuzey kanadını Kasım 2015'te işgal altındaki Mescidi Aksa'da ve Doğu Kudüs'te işgal karşıtı faaliyetler yürüttüğü gerekçesiyle "terör örgütü" ilan ederek faaliyetlerine yasak getirmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?