Şarkıcı Gaye Su Akyol'un 25 Kasım'da çıkan Anadolu Ejderi isimli dördüncü albümüyle ilgili Financal Times'tan Nick Hasted'a verdiği röportaj sosyal medyada gündem oldu. "Türk şarkıcı Gaye Su Akyol, Erdoğan'ın en kötü kabusu" başlıklı röportajda Akyol için "Gaye Su Akyol'u en son 2019'da İstanbul'da gördüğümde, bohem semt Kadıköy'de ateşli bir kalabalığa şarkı söylerken, yarasa kanatlı gümüş bir pelerin ve ona uygun bir büstiyer giymişti, göbeği çıplaktı ve diz hizasında çizmeleri vardı" ifadeleri kullanıldı.

CİNSİYET AYRIMCILIĞI İLE İLGİLİ KONUŞTU

Röportajda Akyol'un sahne kostümleriyle ilgili “O kostümleri giydiğimde kendi kendimin süper kahramanı oluyorum. Süpermen'in telefon kulübesine gidip kendisi olması gibi" sözlerine de yer verildi. Röportajda cinsiyet ayrımcılığıyla ilgili konuşan Akyol “Kardeşimle benim aramda, kadın erkek ayrımını gördüm. Bu çok büyük bir şoktu. Bu yüzden evde kendi özgürlüğüm için savaşmak zorunda kaldım, sonra bu, müziğimle evrensel hale geldi. Bir kadın ya da bir eşcinsel olarak, sırf bu korkunç dünyada yaşamak için her zaman olduğundan daha sert biri gibi davranmalısın" dedi.

TEPKİLER SONRASI BAŞLIK DEĞİŞTİ

Hasted, Akyol'un yeni albümü Anadolu Ejderi için ise "Ejderhası, ülkesinin mevcut Türk-İslam milliyetçiliği tarafından ezilen zengin, otantik çok kültürlü bir geçmişi temsil eden metaforik bir canavardır" ifadeleri kullandı. Ancak röportajın sonra sosyal medyada gündem olmasının ardından gazete, başlığını değiştirdi. Haberin başlığı "Türk şarkıcı Gaye Su Akyol - Umut ve Özgürlük" olarak değiştirildi.

''ERDOĞAN, GAYE SU AKYOL'UN ADINI BİLE BİLMİYORDUR''

Elvan Dalton lakaplı şarkıcı Elvan Yılmaz son yolculuğuna uğurlandı Elvan Dalton lakaplı şarkıcı Elvan Yılmaz son yolculuğuna uğurlandı

Sosyal medyada kullanıcılar, ''Erdoğan'a sorsak. Gaye Su Akyol'un adını ilk kez duymuştur. Baştan sona algı haberi olduğu apaçık ortada'' ifadelerini kullandı.