Fırat Çakıroğlu kimdir? Fırat Çakıroğlu neden şehit edildi?

Fırat Çakıroğlu kimdir? Fırat Çakıroğlu ne zaman, neden öldürüldü? İşte Fırat Çakıroğlu hakkında merak edilenler.

Gündem 20.02.2020 - 13:43 20.02.2020 - 13:43

İzmir Ege Üniversitesi Edebiyat Bölümü'nda okuyan Fırat Çakıroğlu, Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi sorumlusuydu.

FIRAT ÇAKIROĞLU KİMDİR?

1 Ocak 1991 yılında Konya'nın Akşehir ilçesinde doğdu. Babası Fuat Mahir Çakıroğlu ile annesi Özlem Çakıroğlu'nun tek evladı. 1996 yılında öğretmen olan annesi Özlem Çakıroğlu'nun Diyarbakır'a tayini üzerine çocukluğunu ve ilkokul yıllarını Diyarbakır'da geçirdi. CHP'li bir ailede yetişmişti. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4. Sınıf Öğrencisiydi. Aynı fakültede formasyon dersleri alıyordu. Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi sorumlusuydu.

Fırat Çakıroğlu neden şehit edildi?

20 Şubat 2015'te Ege Üniversitesi'nde başlayan karşıt görüşlü öğrencilerin kavgası sonrası Fırat Yılmaz Çakıroğlu bıçaklanarak şehit edildi. Çakıroğlu'nu şehit edenlerin terör örgütü PKK yanlısı öğrenciler olduğu öğrenildi. Olay sonrası yapılan incelemelerde, Ege Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Nurullah Semo'nun cinayeti işlediği ortaya çıktı.

ÇAKIROĞLU'NUN İSMİ YAŞATILMAYA DEVAM EDİYOR

Ölümü üzerine Fırat Çakıroğlu'nun adı, Tarsus'ta adına açılan spor merkezine, Nazilli'de bir parka verilmiştir. Elvankent'te de adına bir hatıra ormanı oluşturulmuştur. İzmir'in Menderes ilçesinde bir spor tesisine ve Aliağa ilçesinde yapılan bir parka, Manisa'da bir kavşağa adı verilmiştir.

ÇAKIROĞLU'NUN KATİLİ TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİ CİNAYETTEN MÜEBBET YEDİ

Cinayetin sanığı Nurullah Semo, 880 gün süren yargılanma döneminden sonra terör örgütü üyeliğinden 15 yıl, kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Yorumlar