Fırat'ın doğusu neresidir? Fırat'ın doğusu neden önemlidir?

Bilindiği üzere Türkiye’den doğan ve Suriye topraklarına ulaşan Fırat nehri Suriye’nin kuzeyinden girip, yine Suriye üzerinden Irak’a giriş yapmakta ve buradan Basra Körfezi’ne dökülmektedir. Fırat'ın doğusu neresidir?

Dosya 17.10.2019 - 12:27 17.10.2019 - 12:27 Bülent Deniz

FIRAT’IN DOĞUSU NERESİDİR?

Fırat'ın doğusu çok geniş bir kavramdır. Türkiye'de de Fırat'ın doğusu bulunmaktadır. Fakat Fırat’ın doğusu ifadesiyle esasen Fırat Nehri’nin doğusunda kalan Suriye toprakları kast edilmektedir. Bilindiği üzere Türkiye’den doğan ve Suriye topraklarına ulaşan Fırat nehri Suriye’nin kuzeyinden girip, yine Suriye üzerinden Irak’a giriş yapmakta ve buradan Basra Körfezi’ne dökülmektedir. Nehrin Suriye topraklarındaki doğu kesimi aynı zamanda Türkiye’nin güneyindeki kara sınırının en uzun kısmıdır.

FIRAT'IN DOĞUSU NEDEN ÖNEMLİDİR?

Fırat'ın doğusunu önemli kılan pek çok neden var. Bölgede çok sayıda zengin petrol ve doğalgaz yatakları var. Ayrıca önemli su kaynakları ve barajlar da bu bölgede bulunuyor. Bu nedenle Suriye'nin tarıma elverişli topraklarının büyük bir bölümü de bu alanda bulunuyor. Terör örgütünün kontrolündeki alanlarda günde binlerce varil petrol üretimi yapılıyor ve elde edilen gelir tümüyle terörün finansmanında kullanılıyor.

ÇOK SAYIDA ETNİK UNSUR BULUNMAKTA

Suriye topraklarında Fırat'ın doğusunda kalan kısımda Arap, Türkmen, Kürt, Ermeni gibi çeşitli etnik unsurlar bulunmaktadır. Bölgenin en önemli kentleri ise Tel Abyad, Rakka, Deyrizor, Rasulayn, Kamışlı, Malikiye ve Ayn-el Arab'dır.

BÖLGEDE ABD DESTEKLİ TERÖRİSTLER VAR

DAEŞ'in bir dönem işgal ettiği bölge, Türkiye'nin tüm uyarılarına rağmen ABD destekli terör örgütü YPG güçleri tarafından ele geçirilmişti. Son olarak bölgenin Türkiye sınırıyla olan 30 km'lik alanını kontrol altına almak isteyen Türkiye,  Barış Pınarı Harekatı'nı başlattı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@