Fırsatçılar dolar artacak diye mallarını gümrükte bekletiyor!

Döviz kurundaki artışı kara çevirmek için mallarını gümrüklerde bekleten fırsatçılar bazı ürünlerde fiyatları neredeyse iki katına kadar çıkardı. Kurdaki artışın süreceğine inanarak mallarını gümrüklerde bekleten fırsatçılara karşı bakanlık yetkilileri ise harekete geçti.

Ekonomi 04.09.2018 - 20:28 04.09.2018 - 20:28
Türkiye bir kez daha ekonomik darbe ile karşı karşıya. Spekülatörler bu kez de kur silahını çekti. Stokçular ise kurdaki yükselişi fırsat bilip ya ürünlerini depolara kaldırdı ya da fiyatlarını artırdı.

Sadece beyaz eşya sektöründe kurdaki artışı bahane ederek yapılan zammın yüzde 80'e ulaştığı belirtildi. Kur artışından önceki sözleşmelerine bağlı kalmayan tedarikçilerin ise sözleşmeleri feshederek ürünlerini stoklamaya başladığı ifade edildi.

2 hafta yaklaşık 3 bin TL'lik artış

Kur artışından daha fazla kar etmek isteyen firmaların stokladığı ürünler hem tüketiciyi hem de perakendeciyi mağdur ederken fiyatların ise neredeyse ikiye katlandığı gözlemlendi. Örneğin 2 hafta öncesine kadar 3 bin 200 TL'den satılan bir buzdolabının fiyatı 6 bin TL'ye kadar yükseldiği görüldü.

Mobilyada yüzde 30 zam

TVNet 'DETAY' ekibinin bir sonraki durağı ise mobilya sektörü oldu. Mobilya sektöründe ise yüzde 30'lara varan zamlar söz konusu. Yıllardır sektörün içinde olan firma yetkilileri bile yapılan zamlar karşısında şaşkın. Çünkü ürünlerin Türkiye'de üretildiğini kurdan etkilenecek bir durumun olmadığını belirtiyor.

Döviz kuru yükselecek diye gümrükte bekletiyorlar

Döviz kurundaki artışı kara çevirmek için harekete geçen fırsatçılar bazı ürünlerde fiyatları iki katına çıkardı. Kurdaki artışın süreceğine inanarak mallarını gümrüklerde bekleten fırsatçılara karşı bakanlık yetkilileri de harekete geçti. 81 ilde 3 koldan yapılan denetimlerde haksız artışlara yönelik idari işlem başlatılıyor.

Mallar gümrükte bekletiliyor

Sektör temsilcileri kurda yaşanan yükselişin süreceğine inanan bazı firmaların sözleşmelerini dolar üzerinden yaptıkları için ürünlerini gümrüklerden içeri dahi sokmadığını ifade ediyor.

Yeni fiyat listeleri gönderildi

Stoklamayı tercih etmeyen firmaların ise ürünlerini yüksek oranlı artışlarla piyasaya sürdüğü belirtiliyor. Öyle ki bayram sonrası piyasaya yeni fiyat listeleri de çoktan gönderilmiş bile.

Bakanlık harekete geçti

Döviz kurlarında yaşanan artışı kara döndürmek için harekete geçen fırsatçıların haksız yere bazı ürünler üzerinden fiyat artışları yapması üzerine bakanlık da harekete geçti.

Bakanlık yetkilileri girdi maliyeti ve döviz kuru artışından etkilenmemesine karşın, etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal ve hizmette fiyat artışına gidenleri tespit etmek amacıyla Türkiye genelinde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren iş yerlerini denetledi.

81 ilde 3 koldan denetim

81 ilde 3 koldan gerçekleşen denetimlerde aykırılık tespit edilen uygulamalara ilişkin bu mevzuatların cezai hükümleri çerçevesinde yaptırım ve idari işlem uygulanmaya başlandı.

Bakan Pekcan: Tedbirler alacağız

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan son dönemde finansal piyasalardaki geçici dalgalanmaları fırsat olarak gören bazı spekülatörlerin çeşitli ürün ve ürün gruplarında arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışları, stokçuluk vb. piyasa fiyat oluşumunu bozucu davranışlar gerçekleştirdiklerini, Bakanlık olarak gelişmeleri anlık olarak takip ederek, piyasa dengesinin bozulmasını engelleyici tedbirleri almaya devam edeceklerini açıklamıştı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@