Foyaları ortaya çıktı! CHP ile Sözcü'den 'liyakat' oyunu...

'Adam kayırmacılığa' son vereceklerini iddia edip seçmenden oy toplayan CHP'li belediye başkanlarının ilk olarak akrabalarını belediyelere doldurmaya başlaması, tüm Türkiye'nin tepkisini çekti. Skandalların bir bir patlamasının ardından CHP olayları örtbas etmek için harekete geçti ve yandaş medyası olan Sözcü ile birlikte bir 'orta oyunu' sergilemeye başladı.

Dosya 30.07.2019 - 12:58 30.07.2019 - 12:58

Yolsuzluklarıyla bir dönem gündemden düşmeyen CHP'li belediyeler şimdi de aile bireyleri ve akrabaları kayırma skandallarıyla gündemden düşmüyor.

LİYAKAT DEDİLER, LİYAKATSİZLİK YAPTILAR

31 Mart Yerel Seçimleri öncesi CHP'nin en önemli sloganlarından biri olan 'liyakat' kavramı, seçimin hemen ardından çöpe atılıp, belediyelerde eş, dost ve akrabaların kayrılmaya başlamasının ardından seçmen 'kandırıldık' ifadelerini kullanmaya başladı. Çok sayıda CHP'li belediye de oğul, enişte, kuzen, bacanak vs.. gibi yakın akrabaların belediye kurumlarında işe alınması, CHP Genel Merkezi'ni de zor durumda bıraktı.

SÖZCÜ GAZETESİ DEVREYE GİRDİ

CHP'li belediyelerde akrabaların işe alınması skandallarının ardından olayları kapatmaya çalışan CHP Genel Merkezi harekete geçti. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yerel yöneticilerin birinci derece yakınlarının belediye, iştirak ve şirketlerde görevlendirilememesi; kendilerinin belediyeden herhangi ikinci bir maaş ve ödeme alamamaları konusunda kanun teklifi hazırladıklarını ve Meclis Başkanlığına sunacaklarını bildirdi. Bu açıklamaların ardından CHP'li Özel, 'Aslında biz akraba kayırmaya karşıyız' görüntüsü çizmeye çalıştı. Bu görüntü Sözcü gazetesi üzerinden de desteklenmeye başladı. Sözcü gazetesi bir yandan akrabalarını belediyelere dolduran CHP'li başkanları haber yaparken, bir yandan da CHP'li Özel'in 'akraba kayırmacılığa' karşı yasa teklifini öne çıkardı. Bu haberlerle 'CHP kendi başkanı da olsa akraba kayırmacılığa karşı' denmek istedi. 

CHP NEDEN KENDİ BAŞKANLARINA YAPTIRIM UYGULAMIYOR?

'CHP'nin öne sürdüğü yasa teklifinin toplumun vicdanını rahatlatacak bir teklif olduğu doğru ama neden CHP kendi tüzüğüyle söz konusu belediye başkanlarına yaptırım uygulamak yerine yasalar üzerinden konunun üstüne gidiyor?' Olayları yorumlayan kimi siyaset bilimciler, olaylar bu şekilde örtbas edilip, geçiştirilmeye çalışılıyor yorumlarında bulundu. 'CHP bu konudaki samimiyetini göstermek istiyorsa parti üzerinden söz konusu başkanlara gerekli yaptırımlar uygulayabilir' yorumları da yapıldı.

CHP'DE İŞ EMANET EDECEK ADAM YOK MU?

CHP'deki skandalların odağındaki isim Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur'un oğlunu müdür olarak atamasının ardından kendini ''Güvenecek kimsem yoktu'' ifadelerini kullanarak büyük bir skandala imza atmıştı. Uygur'un açıklamalarının ardından 'CHP'de iş emanet edecek güvenecek kimse yok mu?' soruları sorulmaya başlandı. Olaya tepki gösteren CHP'liler söz konusu açıklamanın tüm CHP teşkilatlarına hakaret olduğunu belirtirken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlara söz geçiremediğini de belirtti.

HaberVakti

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@