Fransa'daki erken seçimlerde ilk sonuçlar gelmeye başladı. Buna göre oyların yaklaşık 34,2'sini alan milliyetçilerin partisi Ulusal Birlik seçimi önde götürdü.

Beyaz Saray: Biden'ın Kovid-19 testi pozitif çıktı Beyaz Saray: Biden'ın Kovid-19 testi pozitif çıktı

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron 9 Haziran'da Ulusal Meclisi feshetmişti. Bunun üzerine ülke genel seçimlere gitti. İlk tur Türkiye saati ile 21.00'de sona erdi. Sandıklar kapandıktan sonra Ipsos, Ifop, OpinionWay ve Elabe anket firmaları ilk anketleri yayınladı. Anketlere göre 28 yaşındaki Jordan Bardella'nın lider olduğu Ulusal Birlik Partisi'nin (RN) oyların yaklaşık 34,2'sini aldı.

Secim A4Tp

YENİ HALK CEPHESİ
Jean Luc Melenchon'un liderliğindeki Boyun Eğmeyen Fransa (LFI), Yeşiller Partisi (EEVL), Sosyalist Parti (PS) ve Komünist Parti'den (PCF) oluşan sol koalisyon Yeni Halk Cephesi'nin (Nouveau Front Populaire) oyların yüzde 28,5'ini, Macron'un Rönesans Partisi'nin yer aldığı Birlik (Ensemble) ittifakının oyların yüzde 20,3 oy alacağı tahmin ediliyor.

BİRLİK İTTİFAKI
Sandık çıkış anketlerine göre, mecliste RN'nin 260 ile 310, Yeni Halk Cephesi'nin 115 ile 145 ve Macron'un partisinin de aralarında bulunduğu Birlik ittifakının 90 ile 120 arasında sandalye kazanması bekleniyor. Bir partinin hükümeti kurabilmesi için meclisteki 577 sandalyeden 289'unu alması gerekiyor. Seçime katılım oranı ise yüzde 67,5 oldu.

Bardella Sevt

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Jordan Bardella Milletvekili dağılımı
Ulusal Birlik cephesi ve müttefikleri: 240 ila 270 arası

Yeni Halk Cephesi: 180 ila 200

Macron’un Merkez sağı: 60 ila 90

Cumhuriyetçiler ve diğer sağ: 30 ila 50

Macron, seçimlerin ilk sonuçlarından sonra yaptığı açıklamada, Ulusal Birlik Partisi'ne karşı açıkça demokratik ve cumhuriyetçi geniş bir birlik çağrısında bulundu.

LE PEN'DEN AÇIKLAMA
RN Ulusal Meclis Grubu Başkanı Marine Le Pen, "Bu akşamın sonucuna güç katan bu kadar yüksek katılım için mutluyum. Fransızlar, net bir oyla, 7 yıllık iktidarın ardından sayfayı çevirmek istediklerini gösterdiler. Bu sonuç, bir değişim tercihi yolunda ilk adımdır. Pas-de-Calais'in 11. seçim bölgesinin sakinleri, bana bu akşam itibariyle seçilme onurunu veriyorlar" ifadelerini kullanarak, ikinci turda mutlak çoğunluk istediğini dile getirdi.

2. turda belli olacak
RN, seçimlerde mutlak çoğunluğu ya da 577 sandalyeden en az 289'unu kazanmayı hedeflerken, bir milletvekilinin ilk turda seçilebilmesi için yüzde 50'den fazla oy alması gerekiyor. Seçmenlerin yüzde 12,5'inden fazlasının desteğini alan adaylar ise ikinci tura kalmaya hak kazanacak. Bugün ilk turunun, 7 Temmuz'da ise ikinci turunun yapılacağı seçimlerde meclisteki çoğunluğu kimin kazanacağı belirsizliğini korurken, nihai sonuç 7 Temmuz'da oy verme işlemi sona erene kadar bilinemeyecek.