Fransa'da cinsel rıza yaşı 13 olarak belirlendi! Dernekler tepkili...

Fransa'da uzun süredir tartışma konusu olan cinsel rıza yaşının ardından Fransa Senatosu, 13 yaşın altındakilerde cinsel rızanın aranmayacağıyla ilgili karar aldı. Kararla birlikte 13 yaşın üstündeki çocuklarda cinsel rızanın aranabileceği sonucu ortaya çıktı.

Dosya 28.01.2021 - 23:08 28.01.2021 - 23:08

Uzun yıllardır Fransa'da çocuklara yönelik taciz vakalarının artmasının ardından yeniden gündeme gelen çocuklara yönelik cinsel suçlara ilişkin reform kapsamında skandal bir karar alındı.

13 YAŞIN ALTINDAKİLERDE RIZA TESPİTİ KALKIYOR

Fransa Senato'sunda perşembe günü yapılan oturumda oy birliğiyle kabul edilen yeni yasa tasarısına göre reşit olmayanla cinsel ilişkinin tespit edilmesinde zaman aşımı süresi uzatılacak. Bu maddeyle, cinsel tacizin ifşa edilmesindeki gecikmelerin, suçun tespitine engel olmaması amaçlanıyor. Fransa yasasına göre şu an 15 olarak belirlenmiş olan cinsel rıza yaşı, bu yaş altındaki cinsel ilişkileri sorgulama yapmaksızın tecavüz olarak belirlemeyi reddediyor. Bu sınırın altındaki cinsel ilişki vakalarında "rıza tespiti"nin yapıldığı ülkede, dün sunulan yasa tasarısıyla bu madde de değişecek. Buna göre yasal sınırın altında kalan vakalar, doğrudan ceza isteğiyle değerlendirilecek.

YENİ RIZA YAŞI 13 OLACAK

Merkeziyetçi isim Annick Billon tarafından sunulan tasarıda, cinsel ilişkide rıza yaşının 13 olması öngörülüyor. Yeni tasarıya göre bu yaş eşiğinin altındaki çocuklar, artık bir yetişkinle cinsel ilişkiye rıza göstermediklerini ispat etmek zorunda kalmayacak. Ancak 13 olarak gösterilen yeni sınır, çocuk koruma dernekleri tarafından yetersiz bulunarak tepkiyle karşılandı. Tasarıyı gündeme getiren isim Billon, bu sınırı belirlemesinde medeni kanunu örnek gösteriyor. Medeni kanuna göre, 13 yaşında bir çocuk, evlat edinilmesi ve adını değiştirebilmesi konularında rıza gösterebiliyor. Ancak bu rızanın cinsel ilişkiyi de kapsaması, Fransız gündeminde de oldukça tartışılıyor.

AVRUPA ÜLKELERİNDE CİNSEL RIZA YAŞI KAÇ?

13 yaş

Fransa

14 yaş

Avusturya, Bulgaristan, Estonya, Almanya, Macaristan, İtalya, Portekiz ve Belçika.

15 yaş

Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Yunanistan, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya ve İsveç.

16 yaş

Litvanya, Letonya, Hollanda, İngiltere, İspanya, Finlandiya ve Lüksemburg.

17 yaş

Kıbrıs, İrlanda ve Malta.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@