Fransa'dan İsrail basınının iddialarına yalanlama

Fransa Dışişleri Bakanlığı, İsrail basınında çıkan "Fransız yetkililer, İsrail'den yeni hükümet kuruluncaya kadar Lübnan'a saldırmamasını istedi" şeklindeki iddiaları yalanladı.

Dünya 29.01.2019 - 20:33 29.01.2019 - 20:33

Lübnan'ın Beyrut Büyükelçiliği'nden Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes  Von Der Muhll'un imzasıyla yayımlanan yazılı açıklamada, İsrail'den yeni hükümet  kuruluncaya kadar Lübnan'a askeri saldırıda bulunmamasının talep edildiği  yönündeki iddiaların doğru olmadığı belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un şubat ayında Lübnan'a  gerçekleştirmeyi planladığı ziyareti yeni hükümetin kurulmaması halinde iptal  edeceği ve Fransa'nın Lübnan ordusuna sağladığı yardımların durdurulduğunu  İsrail'e ilettiği iddialarının da asılsız olduğu vurgulandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Fransa, Lübnan'ın durumuyla özellikle ilgileniyor ve yeni hükümetin  en kısa sürede kurulmasını temenni ediyor. Bölgesel zorluklar gölgesinde  Lübnan'ın egemenlik, güven ve istikrarını garantiye almak için bu kaçınılmazdır."

Lübnan-İsrail sınırındaki sükuneti korumaya ilişkin Birleşmiş  Milletler'in kararlarına bağlı kalma çağrısının yapıldığı açıklamada, Fransa'nın  Lübnan ordusu ve emniyet güçlerine yönelik yardımların sürdüreceğine dikkat  çekildi.

İsrail basınında yer alan haberlerde, Fransız yetkililerin, İsrail'den  yeni hükümet kuruluncaya kadar Lübnan'a saldırmaması talebinde bulunduğu öne sürülmüştü.

Yorumlar