Fransız Katolik Kilisesi soruşturmasında 216 bin pedofili vakası saptandı

Katolik Kilisesi'nin Fransa ayağındaki çocuklara cinsel taciz suçlamaları hakkında 2018'de kurulan bağımsız komisyon, 'sessizlik perdesi' raporunu açıkladı.

Dünya 05.10.2021 - 14:32 05.10.2021 - 14:58

Katolik Kilisesi'nin Fransa için kurdurduğu bağımsız komisyonun başkanı Jean-Marc Sauve, 2.5 yıllık soruşturma sonucunda hazırladıkları rapora göre, '1950'den beri yaklaşık 216 bin çocuğun Katolik din adamlarının cinsel tacizine uğradığını' söyledi.

'330 bine yükselebilir'

Komisyon Başkanı, 'Meslekten olmayan kilise üyelerinin tacizi dahil edildiğinde bu sayının 330 bine yükselebileceğini' belirtti.

'En tepedekilerin sistemik ihmal ve sessizliği'

Raporun sunumunu yapan Sauve, 'Fransız Katolik Kilisesi bünyesinde 1950'den beri 2900-3200 arası pedofilin faal olduğunu, Katolik hiyerarşisinin en tepesindekilerin rahiplerin ve diğer din görevlilerinin çocuklara cinsel tacizi konusunda sistemik ihmal ve sessizlik içinde kaldığını ve sorunun hala devam ettiğini' vurguladı.

'Kilise bile isteye istismara göz yumdu'

Komisyon Başkanı, 'yıllardır derin, mutlak ve hatta acımasız kayıtsızlık gösteren Katolik Kilisesi'nin kurbanlardan ziyade kendini koruduğu, istismara karşı gerekli önlemleri almamakla kalmayıp aynı zamanda istismarı rapor etmeyerek ve bazen bilerek çocukları saldırganlarla temasa geçirerek istismara göz yumduğu' bulgularını sıraladı. 'Katolik Kilisesi'nin 2000'li yıllara kadar mağdurlara tam bir kayıtsızlık gösterip tutumunu ancak 2015-2016'da gerçekten değiştirmeye başladığını' aktardı.

'Saldırgan başına 70 kurban ortalaması'

Durumu 'yıkıcı' diye niteleyen Sauve "216 bin ile 3 bin arasındaki oran, 70 kurban için bir saldırgan demek. Bu Fransız toplumu için, Katolik Kilisesi için dehşet verici" değerlendirmesini yaparak ekledi:

"Kilise, yıkılanı yeniden inşa etmek için elinden gelen her şeyi yapmalı. Katolik kilisesinin cinsellik, itaat ve rahipliğin kutsallığı gibi konulardaki öğretisi, din adamlarının cinsel istismarına izin veren kör noktaların oluşmasına yardımcı oldu. Kilisenin toplumun güvenini yeniden inşa etmek için bu konulara yaklaşım biçimini reforme etmesi gerekiyor."

'Mağdurlar büyük sorunlarla boğuşuyor'

Komisyon Başkanı, "Bunun çok ciddi sonuçları var. Cinsel istismara uğrayan kadın ve erkeklerin yaklaşık yüzde 60'ı duygusal veya cinsel yaşamlarında büyük sorunlarla karşılaşıyor" dedi.

'22 rahibe dava açmak mümkün, savcıları uyardık'

'Cezai takibat başlatmanın hâlâ mümkün olduğu 22 şiddet vakasının kanıtının ellerinde bulunduğunu, bu suçlara karışan rahiplerin hâlâ hayatta olduğunu' açıklayan Sauve, karşılaştıkları bazı vakalarla ilgili savcıları harekete geçirdiklerini duyurdu.

Mağdurlar Derneği Başkanı: İnsanlığın yüzkarasısınız

Sauve'den önce kürsüye gelen mağdurlar derneği La Parole Liberee'nin kurucusu Francois Devaux, raporun sunumuna katılan din adamlarına hitaben yaptığı konuşmada "İnsanlığımız için yüzkarasısınız" dedi.

Katolik Kilisesi'ni 'alçaklıkla' suçlayan Devaux, "Bu cehennemde iğrenç toplu suçlar işlendi, ama daha da kötüsü oldu, güvene ihanet, ahlaka ihanet, çocuklara ihanet" diye konuştu.
Dernek başkanı, komisyona teşekkür edip raporun bir dönüm noktası oluşturmasını temenni ederken "Nihayet kurbanlar için Kilise'nin sorumluluğunun kurumsal olarak tanınmasını sağladınız" vurgusunu yaptı.

Piskoposlar Konferansı Başkanı: Kurbanlardan af diliyoruz

Rapor sunumunun ardından açıklama yapan Fransız Piskoposlar Konferansı Başkanı Monsenyör Eric de Moulins-Beaufort, 'piskoposların raporda ortaya çıkarılan istismardan duydukları utancı kurbanlara ifade etmek istediklerini ve kurbanlardan af dilediklerini' söyledi. Moulins-Beaufort, çocuklara cinsel tacize karşı harekete geçme sözü verdi.

Arşivler ve tanıklıklar

Fransız Piskoposlar Konferansı tarafından kurdurulan, ancak kiliseden bağımsız çalışan ve 22 hukukçu, doktor, tarihçi, sosyolog ve ilahiyatçıdan oluşan komisyonun 2.5 yıllık araştırmanın ardından yayımladığı 2500 sayfalık rapor, kilise, mahkeme, polis arşivlerinin yanısıra 6500'den fazla mağdur ve tanıkla mülakatlara dayanıyor.
Komisyonun kurulması öncesi Papa Francis, Katolik Kilisesi'ndeki cinsel istismarı bilenleri durumu üstlerine bildirmekle yükümlü kılan bir karar çıkarmıştı.

Yorumlar