Frontal yağış nedir? Frontal yağış nasıl oluşur?

Yağış türleri özellikelrine göre ayrılmışardır. Frontal yağışlar, bir diğer ismi ile cephe yağışlarıda bu yağış türlerinden biridir. Peki genellikle Avrupa kıtasında görülen Frontal yağış nedir? Frontal yağış nasıl oluşur? Frontal yağışın özellikleri nelerdir? Frontal yağış nerelerde görülmektedir? Cephe yağışı nedir? İşte detaylar...

Eğitim 28.09.2020 - 16:15 28.09.2020 - 16:15

Frontal yağış nedir? Frontal yağış nasıl oluşur? Frontal yağışın özellikleri nelerdir? Frontal yağış nerelerde görülmektedir? Cephe yağışı nedir?

FRONTAL YAĞIŞ NEDİR? NASIL OLUŞUR?

Frontal yağış bir diğer isni ile cephe yağışlarıdır. Farklı karakterdeki iki hava kütlesinin karşılaşması sonucu, yeterli neme sahip havanın soğuyarak içerisindeki su buharının yoğuşması sonucu oluşur. Akdeniz kıyılarında kış aylarında görülürler, Orta Avrupa ve Batı Avrupa’da batı rüzgarları ve kutup rüzgarlarının karşılaşması sonucunda yılın her vakti oluşurlar.

Kutupsal soğuk hava kütleleri ile tropik sıcak hava kütleleri orta enlemlerde karşılaşırlar. Batı rüzgarları kuşağı cephe oluşum alanlarıdır. Cephe alçak basınç yakınında oluştuğunda, basınç merkezinin çevresinde dönmeye başlar. Bu durumda orta enlem alçak basınç fırtınalarını oluşturur. Fırtınalar tropik okyanuslar üzerinde oluştuğunda şiddetli yağış bırakır, tayfun veya kasırga adını alır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@