2 milyon İsviçre Frangını zimmetine geçirmekle suçlanan Michel Platini ve "dolandırıcılık ve belgede sahtecilik" ile suçlanan Sepp Blatter yarın İsviçre mahkemesinde hakim karşısına çıkacak. Platini ve Blatter suçlu bulunmaları halinde beş yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Eski FIFA Başkanı Sepp Blatter ve eski UEFA Başkanı Michel Platini, futbol zirvesinden düşüşlerine neden olan yolsuzluk suçlamaları için yarın İsviçre mahkemesine çıkacak.

Platini 2011 yılında 2 milyon İsviçre Frangı (2.08 milyon dolar) zimmetine geçirmekle, 86 yaşındaki Blatter ise "dolandırıcılık ve belgede sahtecilik" ile suçlanıyor.

Fenerbahçe, Emre Mor ile anlaştı Fenerbahçe, Emre Mor ile anlaştı

Bir zamanlar yakın arkadaş olan ikili kendilerine yönetilen suçlamaları reddetti. Bellinzona'daki Federal Ceza Mahkemesi'ndeki dava 22 Haziran'a kadar sürecek. Kararın 8 Temmuz'da verilmesi bekleniyor.

Platini ve Blatter suçlu bulunmaları halinde beş yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

2015 yılında ortaya çıkan ödemenin ardından FIFA, görevlerinden aldığı iki̇ yöneticiyi de 8 yıl futboldan men cezasına çarptırmıştı. FIFA Tahkim Kurulu, iki ismin cezasını 6 yıla indirmişti. Platini'nin ceza süresi, Spor Tahkim Mahkemesine (CAS) yaptığı itiraz sonrası 4 yıla düşürülmüştü. FIFA ise söz konusu 2 milyon İsviçre frangının iadesi için dava açmıştı.