Galibiyet Yanıltmamalı

Trabzonspor karşısında aldığı kritik galibiyetle tekrardan hayata dönen Fenerbahçe'yi, genç kalem Mert Cengiz değerlendirdi. Önemli bir galibiyet alındığının altını çizen Cengiz, bu galibiyetin yanıltıcı olabileceğini de cümleleri arasına ekledi.

Spor 01.03.2021 - 15:33 01.03.2021 - 15:33

Trabzonspor deplasmanından mutlu döenen Fenerbahçe'yi, genç kalem Mert Cengiz değerlendirdi.

İşte Cengizi'in o yazısı:

Geçtiğimiz hafta kaybedilen Göztepe maçı sonrasında Fenerbahçe’de kimi futbolcular ve Erol Bulut hafta boyunca medyanın ve taraftarların hedefindeydi. Son haftalarda yaşanan puan kayıpları ve yönetim içerisinde bulunduğu görüntü futboldan ve şampiyonluk yarışından kopmuş gibi bir izlenim söz konusuydu.

Trabzonspor ise 2021 yılında kaybetmeyen ve yalnızca 1 beraberlik alan ciddi müspet bir performansla maça çıktı. Evet Abdullah Avcı kendi oyun felsefesi içerisinde topu yer yer rakibe veren, maçların genelini çok aktif 3.bölge performansıyla devam etmiyor, ancak tutarlı ve planlı oyunla, sezon başından bugüne bambaşka bir görüntüye sahip.

Kaos içerisinde çıkılan maçlarda genelde futbolcular o gerginlikten ya ciddi bir performans çıkartıyorlar, ya da tabiri caiz ise sahada nal toplar bir hale dönüyor. Sonuçta müspet gelişmeler olsa da genelde bu durum sistemli ve planlı oyunlarda ki takımın sürekliliğini göremiyoruz.

Bu şekilde bir başlıkla çıkmamın sebebini bu durum oluşturuyor. Fenerbahçe geçen haftadan sonra oluşan görüntünün sonunda bugün kadroda revizyon bekliyordum açıkçası. Nitekim öyle de oldu. Lakin orta sahada 2 senededir Fenerbahçe’nin değişmez oyuncusuna dönüşen Ozanın 11’de olmaması, Caner yerine hemen birçok kimsenin beklediği Novak yerine Szalai tercihi, üstelik bir şekilde iyi görüntü Serdar – Szalai ikilisini bozarak bu hamleyi yapmak riskli sayılabilecek işlerdi. Kadroda gerçekleşen bu değişikliklerin yanında; Caner’in deplasman kadrosuna alınmaması, oyuncularla sürekli toplantı yapılması gibi saha dışı gelişmelerin Fenerbahçe’yi bugün oyun olarak müspet etkilediğini gördük.

Defansif manada oldukça başarılı bir oyun ortaya koyarken ilk kez sol bekte maça başlayan Szalai performansıyla ön plana çıkan isim oldu. Eleştirebilecek noktamız tehlikeli yerlerde, çok sayıda faul yapmaları oldu. Bu sayede Trabzonspor etkili oldu da diyebiliriz.

Bunun yanında orta saha ikilisi olarak mert hakan ve sosa ikilisi defansif manada yumuşak bir görüntü vadederken, maç özelinde ikili toplamda 4’er top kapma, top çalma ve uzaklaştırma gibi, iyi denebilecek bir defansif istatistik ortaya koymuş durumda. Nitekim maç öncesi kağıt üzerinde daha agresif duran Trabzonspor orta sahasıyla başa çıktığını söyleyebiliriz. Sezon başından beri istenilen seviyeye gelemeyen Mert Hakan’da ilk kez yüzde 90 üzeri pas isabetiyle oynaması ve genel duruşu itibariyle maçın öne çıkan yönlerinden oldu.

Mesut’un henüz hazır olmadığı ortada. Bunun yanında Pelkas ve Osayi takıma hücum organizasyonlarının tıkandığı yerlerde, etkinlik sağlamaya çalıştılar. Nispeten etkili oldukları bir maçtı. Thiam’la beraber topu 3. Bölgede çok dolandıramasa da, evvele göre daha iyi bir görüntü çizdiğini söyleyebiliriz.

Ancak bariz pozisyon bulmakta yine zorlanan bir Fenerbahçe gördük aslında. Ceza sahası içerisinde pozisyon üretmekte maç boyunca , özellikle ikinci yarıda zorlandı. Uğurcan organize gelinen birkaç pozisyondan gole izin vermezken, gelen gol bireysel yetenek ve beceri sonucunda oluştu.

Maç içerisinde saha yoğunluğu göz önüne alındığında olabildiğince dar alanda oynayan Trabzonspor, ilk yarıda beklenildiği gibi bir oyun sergilerken, ikinci yarıda evvelki maçalarda ortaya koyduğu reaksiyonu gerçekleştiremedi. Maçların seyircisiz olmasının bir dezavantajını yaşadı aslında burada.

Oyuncu bazlı baktığımızda Djaniny’nin direkten dönen topu dışında, maç boyunca hareketliydi ve yükselen bir performansı söz konusu. Kanatlarda Nwakaeme yine etkin olmaya çalışsa da, Szalai Ekuban’a bariz üstünlük kurdu. Bakasetas’ta vasat altı bir oyun sergiledi diyebiliriz. Nitekim Trabzonspor hücum noktasında nakıs bir oyun ortaya koydu. Orta sahada özelikle Berat’ın performansını oldukça başarılı buldum. Savunmadaki tandem yine başarılı bir maç çıkartırken, beklerin zaman zaman zorlandığını söylemek yanlış olmaz. Uğurcan’a yine harikulade bir maç çıkarttı.

Fenerbahçe rakibine nazaran daha coşkulu bir oyun oynarken, kazanmayı hak etti diyebiliriz. Ancak genel görüntüsü itibariyle yanıltıcı bir maç olabileceği taraftarların akıllarından çıkmamalı. İleride takım kurgusuyla yakalanan pozisyonlarda istenilen seviyeler de olmayan takım için, kalenin önüne otobüs çeken Antalyaspor maçı şimdiden oldukça zor geçeceğe benziyor.

Mert Cengiz

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@