GBA, 2021'de girişim fonlaması ve 'exit'larda artış bekliyor

Galata Business Angels (GBA) Yönetici Direktörü Ata Uzunhasan, Türkiye'de 2021 yılının girişimcilik ekosistemi yatırımları açısından hareketli geçmesini beklediklerini ifade ederek, "Bu sene devlet destekli fon sayısında ciddi artış gördük. Belki de ilk defa startuplara yatırılabilecek tutarın 200 milyon dolar seviyesini geçtiğini görüyoruz. Diğer taraftan melek yatırımcılığa da ciddi ilgi var. Lisans başvurularında artış gözlemliyoruz." dedi.

Ekonomi 01.03.2021 - 11:01 01.03.2021 - 11:01

Uzunhasan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2020'nin, salgına rağmen Türk girişimcilik ekosistemi açısından yatırım anlamında oldukça verimli geçtiğini söyledi.

Startupswatch verilerine göre, Türk girişimlerinin toplamda 139 milyon dolarlık yatırım aldığını belirten Uzunhasan, "Ayrıca, gerek melek yatırımcılar gerekse fonlar açısından da exit haberlerinin geldiği güzel bir yıl oldu. Başta 1,8 milyar dolarlık Peak ve 200 milyon dolar değerindeki Rollic exit'ları özellikle oyun yatırımcılarının yüzlerini güldürdü. Bu topraklardan çıkan girişimcilerin ne kadar başarılı olduğunu ve yatırımcısına diğer yatırım araçlarına kıyasla yüksek getiriler sağlayabileceğini hepimiz tekrar gördük." diye konuştu.

Uzunhasan, geçen yıl ekosisteme gelen 139 milyon dolarlık yatırımın tahmini 80 milyon dolarlık kısmının yurt dışındaki fonlardan geldiğini, bunun da girişimcilik ekosisteminin tekrar 2012-2014'teki performansına geri dönebileceğinin sinyali olarak kabul edilebileceğini söyledi.

Yatırım iştahında bir artış görüldüğünü ifade eden Uzunhasan, "Bu sene devlet destekli fon sayısında ciddi artış gördük. Belki de ilk defa startuplara yatırılabilecek tutarın 200 milyon dolar seviyesini geçtiğini görüyoruz. Diğer taraftan melek yatırımcılığa da ciddi ilgi var. Lisans başvurularında artış gözlemliyoruz. Bunun konvansiyonel yatırım alanı olan gayrimenkul getirilerindeki ciddi düşüşten kaynaklandığını düşünüyorum." dedi.

- "Çok önemli yatırım haberlerine şahit olacağız"

Ata Uzunhasan, geçen yıl yatırım tutarı açısından en çok fonlanan girişimlerin software as a service (Saas) girişimleri olduğunu, bunu yapay zeka (AI) ve pazarlama teknolojilerinin takip ettiğini söyledi.

Söz konusu 3 alanın toplamda 121 milyon dolarlık yatırım çektiğini belirten Uzunhasan, şunları kaydetti:

"Kurumsal fonlamanın ağırlık kazandığını söylememiz gerekiyor. Bu tarafta hem devlet desteklerinin hızlanması hem de yeni fonların kurulması yatırımların kurumsal fonlarda sonlanmasına neden oluyor. 2021 yılına tarihi yatırım gücü ile girmemizden dolayı çok önemli yatırım haberlerine şahit olacağız. Ayrıca, yurt dışına açılan girişimlerimiz vitrinde daha fazla ön planda. Bu da yurt dışı fonlarının Türk girişimlerine daha fazla yatırım yapacakları anlamına geliyor. Ayrıca, genelden bakacak olursak likidite bolluğunun olduğu bu dönemde gerek yatırımların gerekse exit haberlerinin sayıca artması kaçınılmaz."

GBA olarak 2020'yi 1,3 milyon dolarlık yatırımla tamamladıklarını aktaran Uzunhasan, "2 yeni ve 4 mevcut girişimimizi fonladık. 2020 ile beraber GBA'nın üst üste 5 yılda 1 milyon dolar barajını geçtiği bir dönem oldu. 2021 yılında 4 yeni girişimi yatırımcılarımızın destekleyeceğini öngörüyorum. Mevcut yatırımlarımıza sağlanan desteklerle beraber yine 1 milyon dolarlık yatırım eşiğini geçeceğimize inanıyorum." dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@