138 yıllık hayal gerçek oldu: Ovit Tüneli hizmete açıldı

Osmanlı İmparatorluğu’nun 1880 Kalkınma Planı’nda yer alan Ovit Tüneli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açıldı.

138 yıllık hayal gerçek oldu: Ovit Tüneli hizmete açıldı
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ovit Tüneli'nin açılışında konuştu. Erdoğan, "Ben her ne kadar gördüm ise bazı mazarrat. Sabit kademin yine bu reyin üzerinde. İnsana sadakat yaraşır görse de ikrah, yardımcısıdır doğruların Hazreti Allah." sözleriyle başladı.

“Ovit geçidi herhangi bir tünel değil”

Allah'ın yardımı, milletin desteği ile bugün bir eseri daha hayata geçirdiklerini vurgulayan Erdoğan, "Ovit Dağı'nın zorluğunu Rize ve Erzurum halkı gayet iyi bilir öyle mi? İyi bilir miyiz? Kışın tüm uğraşlara rağmen aylarca buralar trafiğe kapalı mıydı? Şimdi bundan sonra bir gidiş, bir geliş ve bu tünelin uzunluğu ne kadar? 14 kilometre bu tünelin uzunluğu. Ovit geçidi herhangi bir tünel değil, aynı zamanda bu geçit Avrupa ve Orta Asya'ya açılan Kafkas'ya koridoru üzerinde bulunması sebebiyle stratejik öneme sahip." diye konuştu.

“1880'den beri bu proje hep konuşulmuştur ama yapılamamıştır”

Türkiye'nin kuzey güney ulaşım hattının da başlangıç yerinde bulunun Ovit geçidini bu tünel yapılmadan önce ancak 11 kilometre tırmanıp sonra da 10 kilometre inerek geçmenin mümkün olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kendisi zaten zorlu olan bu güzergah kışın aşılmaz hale gelmişti. Biz bu projeye ilk başladığımızda bazıları ne diyordu 'hayal, burayı yapamazlar.' Yaptık mı, bitirdik mi? Çünkü 1880'den beri bu proje hep konuşulmuştur ama yapılamamıştır.

 


Prensip olarak katılmadığım temel atma törenlerine burada katıldım. Çünkü bir inancım vardı çünkü bunu yapmamız gerekiyordu ve Allah'a hamdolsun, bugün bu sözümüzü gerçekleştirdik ve bu kış Ovit Tüneli kapanmadı, hiç kapanmadı."

“Bu açılışı Türkiye'nin seçim arifesinde olduğu bir zamanda yapıyoruz”

Erdoğan, şunları söyledi:

"2012 yılında başladığımız Ovit Tüneli'ni işte bugün sizlerin emrine sunuyoruz. Tünelin hizmete girmesiyle bu yıl inşallah nasıl ki hiçbir sıkıntı yaşamadıysak, yol da 4 kilometre ne oluyor? Kısalıyor.

Karadeniz limanlarına ulaşım kolaylaşacağı için bölgenin ticaret trafiğinde gözle görülür bir artış olacak. Bu açılışı Türkiye'nin seçim arifesinde olduğu bir zamanda yapıyoruz. 24 Haziran'da seçim var mı? Var. Ovit Tüneli'nin inşa hikayesi ile ülkemizin kalkınma hikayesi aynıdır."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

"Ovit Tüneli senin cebine girmez o seni cebine sokar"

Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde dört büyüdük ama bunu bile hazmedemediler. ‘Cebinize bir şey girdi mi?’ diyor ey zavallı. Al işte cebine giren bu bu. Ovit Tüneli senin cebine girmez o seni cebine sokar. Bununla beraber G20 ülkeleri arasında ikinci olduk.

OECD ülkeleri arasında bir numara olduk. Şimdi hep beraber güçlü meclis vaktidir buna hazır mıyız? Güçlü Meclis için cumhurbaşkanlığında şahsımı parlamentoda AK Parti’yi desteklemeye hazır mıyız? Güçlü hükümet, güçlü Türkiye için buna hazır mıyız? Kapı kapı dolaşmaya var mıyız?"

 
Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5