banner29

Ali Babacan cevapladı! Abdullah Gül Cumhurbaşkanı adayı olacak mı?

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a "Abdullah Gül, önümüzdeki seçimde sizin cumhurbaşkanı adayınız mı?" sorusu yöneltildi.

Genel 12.05.2020, 23:16
Ali Babacan cevapladı! Abdullah Gül Cumhurbaşkanı adayı olacak mı?

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, BBC Türkçe’ye verdiği röportajda dikkat çeken açıklamalarda bulundu. "Abdullah Gül, önümüzdeki seçimde sizin cumhurbaşkanı adayınız mı?" sorusunu cevaplayan Babacan, Abdullah Gül ile aralarındaki ilişkinin istişari olduğunu, Gül’ün cumhurbaşkanı adaylığının şu ana kadar bir kere bile gündem olmadığını söyledi.

Ali Babacan’ın BBC Türkçe’ye verdiği röportajdaki ilgili bölüm şu şekilde:

Abdullah Gül ile parti kuruluş sürecinde kurucu listesi konusunda anlaşmazlık olduğu kırgınlık olduğu haberler yansıdı... Sayın Gül, bu hareketin neresinde?

Abdullah bey, benim siyasete girmeme vesile olan kişi.

Çok uzun yıllar, yakın çalıştık. Ve yeni bir siyasi hareket başlatmanın gerekliliği konusunda kendisiyle beraber çok istişareler yaptık.

Kendisi böyle bir hareket olursa destekleyeceğini de söyledi. Parti kuruluşundan hemen önce de desteğini kamuoyuna açıkladı.

Ancak kendisi Cumhurbaşkanlığı'ndan ayrılırken, artık aktif siyaset yapmayacağını da açıklamıştı. Bizim kendisiyle olan ilişkimiz, istişari bir ilişki.

Ara ara bazı konuları istişare ediyoruz ama bizim partimizin yetkili organları var, partinin karar mekanizması var ve şeffaf, açık bir yapı var.

Bizim şöyle bir anlayışımız yok: 'Bazı arkadaşlarımız şu kişiye yakın, bazı arkadaşlarımız şunun ekibi…' Böyle bir anlayışımız yok, siyasi partiler açısından yanlıştır.

Yani biz kişilere yakınlık uzaklıkla ilgili bir değerlendirme yapmıyoruz insanlar hakkında.

Bizim değerlerimize ilkelerimize yakınlar mı? Bizim için gruplaşma varsa tek bir gruplaşma var o da ilke ve değerler etrafında gruplaşma olur.

Çokça konuşuluyor bu iddia:Abdullah Gül, önümüzdeki seçimde sizin cumhurbaşkanı adayınız mı?

Biz Sayın Gül ile yeni bir parti kurulması ihtiyacını nereden baksanız en az 1,5 yıldır konuşuyoruz.

Baş başa görüşmelerimizde ya da daha geniş gruplar halinde görüşmelerimizde böyle bir konu tek bir defa bile gündeme gelmemiştir

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?