Alman bakan onlar için Türkiye'ye geliyor

Almanya Dışişleri Bakanı Maas Ankara’da yapacağı görüşmelerde Türkiye’deki tutuklu Alman vatandaşlarını gündeme getireceğini açıkladı.

Alman bakan onlar için Türkiye'ye geliyor
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, gelecek hafta Ankara’ya yapacağı ziyarette, Türkiye’de tutuklu bulunan Alman vatandaşlarının durumunu gündeme getireceğini açıkladı.
Maas, Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlarının Viyana’daki toplantısında sırasında, gazetecilerin Türkiye ziyaretine ilişkin sorularını yanıtladı.

'Türkiye’de tutuklu bulunan' Alman vatandaşlarına atıfta bulunan Maas, “Bu vakaların çözüme ulaşması gerekiyor ve bu Almanya ve Avrupa Birliği ile ilişkilerin normalleşmesi yönünde atılan bir adım olur” şeklinde konuştu.

'TOP ARTIK TÜRK TARAFINDA'

Türkiye’nin 'normalleşme için gereken şartları yerine getirmesi' gerektiğini dile getiren Maas, bunun Türkiye ziyaretinde ele alınacak konulardan biri olacağını söyledi. Maas, 'topun' artık Türk tarafında olduğunu sözlerine ekledi.

MAAS, ANKARA TEMASLARININ ARDINDAN İSTANBUL'A GİDECEK

Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre, Heiko Maas, dışişleri bakanı sıfatıyla Türkiye’ye yapacağı ilk ziyaretinde Çarşamba günü Ankara’da Türk mevkîdaşı Mevlüt Çavuoğlu ile biraraya gelecek. Bakanlık sözcüsü, görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra aralarında Suriye meselesinin de bulunduğu uluslararası konuların ele alınacağını söyledi. Bakan Maas’ın, Perşembe günü de Çavuşoğlu ile birlikte İstanbul’da Alman Lisesi’ni ziyaret ederek, lisenin kuruluşunun 150’inci yıldönümü dolayısıyla düzenlenecek törene katılması planlanıyor.

Maas’ın ziyareti sonrasında da, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerde diplomatik hakeretlilik sürecek. İki ülkenin maliye bakanlarının Eylül ayı içinde biraraya gelmesi bekleniyor. Maas’ın ziyaretinden yaklaşık üç hafta sonra da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’nın başkenti Berlin’e devlet ziyareti gerçekleştirmesi planlanıyor.
Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2018, 01:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5