banner30

banner29

Altaylı, Mardin'de gittiği bir otelde 'bira' bile içemeyince isyan etti

Gündem 23.09.2018, 10:55 23.09.2018, 10:55
Altaylı, Mardin'de gittiği bir otelde 'bira' bile içemeyince isyan etti
Habertürk yazarı Fatih Altaylı, alkol tüketimini zorunlu bir ihtiyaçmış gibi savunarak, ülkeye turist gelmeyeceği imasın bulundu. Müslüman bir ülkede alkolsüz otellerin olması Altaylı'yı rahatsız etmesi kamuoyu tarafından bir türlü anlaşılamadı.

Fatih Altaylı, bugünkü "GÜNEYDOĞU VE TURİZM" başlıklı yazısında:

Mardin’de ve Urfa’da karşılaştığımız, konuştuğumuz herkes bölgenin kültürel ve tarihi değerlerini gayet iyi biliyor, bunun dünyaya anlatılmasını, tanıtılmasını istiyordu.Buraların bir turistik destinasyon haline gelmesi, özellikle Avrupalı turistlerin buraların ekonomisine katkıda bulunması en büyük arzuları.Ancak zurnanın zırt dediği yer burası.

Niye mi?

Anlatayım.Mardin’de gece kaldığımız otele döndüğümüzde bütün sıcak altında dolaşmaktan bitap düşmüş vaziyette buz gibi bir bira çekti canım.Sorduğum zaman “Otelimizde alkollü içki satmıyoruz” yanıtı aldım.5 yıldızlı turistik otel ve bira bile yok.Urfa’da da durum farklı değil.Kente bir iki otel dışında alkollü içki satılmıyor.

Elbette ki, herkes özgür. Kimse alkollü içki satmak, bulundurmak zorunda değil. Satmayabilirsiniz. En doğal hakkınızdır.Ancak böyle bir tercihi yaptığınız zaman “Bize Batılı, bol paralı turist gelsin ve buranın kalkınmasına katkı sağlasın. Kentin gelir düzeyi artsın” diyemezsiniz.

Ben “Neyse canım” der geçerim. Alman, Fransız, İngiliz, Amerikalı, Japon geçmez.Bırakın otelde içki satılmamasını, akşam gideceği bir lokantada, akşamüzeri keyif yapacağı bir kafede canının istediği anda bir kadeh içemeyecekse oraya gelmez o turist.Meraktan gelse bile kalmaz.

Para mara da bırakmaz.Bakar gider.Siz de arkalarından bakarsınız.Ben söylemiş olayım da, karar sizin.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?