banner5

banner29

Binali Yıldırım: Dünyanın İyiliği İçin Türkiye Diyoruz..

Başbakan Yıldırım, 'Uluslararası Hacı Bektaş Veli̇ ve Sultan Nevruz Cem'i̇ Buluşması'nda konuştu. Başbakan Yıldırım, 'Çorum'da, Maraş'ta, Malatya'da, Madımak'da aynı zihniyet benzer amaçlarla iş başındaydı' dedi.

Gündem 21.03.2017, 11:04 21.03.2017, 11:04
Binali Yıldırım: Dünyanın İyiliği İçin Türkiye Diyoruz..
Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından bazı satırbaşları:


Sizlerle bugün beraber olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Sizlerin dualarınıza himmetinize ihtiyaç olduğunu özellikle ifade etmek isterim. Bu değerli toplantıyı tertip eden Hüseyin Dedekarkınoğlu'na ayrıca teşekkür ederim. Bu topraklarda sevgi, hoşgörü medeniyetinin, birlikte yaşama kültürünün yeşerdiği ve bütün dünyaya örnek olduğu topraklardır. Bizler acıyı bal eylemesini bilmiş, birbirine kenetlenmiş bir milletiz. Horasan erenlerinin getirdiği manevi rüzgar Anadolu'yu İslamiyet'in, merhametin merkezi durumuna getirmiş. Alevi irfanı ruhumuzu, sözlerimizi güzelleştirmiştir. Anadolu'nun manevi mimarlarından Dede Kargın'ı rahmetle yadediyorum. Hacı Bektaş Veli Hazretleri Makalat adlı eserinde "Yolumuz irfan ve insanlık sevgisi üzerinedir" diye ifade etmiştir.


DEAŞ, BOKO HARAM, ŞEBAB, PKK'NIN İSLAMLA' ALAKASI YOKTUR


Alevi-Bektaşı irfanı Selçuklu ve Osmanlı medeniyetinin mayasında çok önemli bir yer alır. Osmanlı üç kıtaya bu kültür, bu irfan, bu hoşgörü ve bu merhameti taşımıştır. Bu kültür bin yıllık kardeşliğimizi besleyen en güçlü pınarlardan bir tanesidir. İslam dini, barış dinidir, sulh dinidir. Peygamberimiz barış elçisidir. Allah adaleti, iyiliği, doğruluğu hep emrediyor. Buna karşı çirkin işleri, kötülüğü ve haksızlığı yasaklıyor. Kötülüğü emreden hiç kimse İslam adına söz söyleyemez. Adına DEAŞ denen, İŞİD denen bir terör örgütü yola çıkarak hiç kimsenin İslam'ı terörle yanyana getirmesine asla razı olamayız. DEAŞ, Boko Haram, Şebab, PKK, YPG gibi terör örgütleri sadece terör örgütüdür, İslam'la dinimizle hiç ima hiç alakası yoktur.
DÜNYANIN İYİLİĞİ İÇİN TÜRKİYE DİYORUZ


İslam terörün, ırkçılığın tam karşısındadır. Bizleri meşrep, mezhep hatta etnik kimlik üzerinden ayrıştırmaya çalışan fitne odaklarına karşı çok uyanık olmalıyız. İnsan hayatının ve dokunulmazlığını esas alan masum bir insanı bütün insanlığı öldürmüş gibidir diyen şerefli bir dinin mensuplarıyız. Bizim geleneğimiz adalet, merhamet ve hoşgörü üzerine kurulmuştur. Bizim önceliğimiz hep barış olmuştur. Dünyanın hangi köşesinde olursa olsun her mazlumun sorunu bizim sorunumuzdur. Ülkemiz, bölgemiz ve bütün insanlığın huzuru için terörle hiç ayrım yapmadan mücadele veriyoruz. Bir yandan da terörden zarar gören milyonlarca Suriyeliye kucak açıp, ekmeğimizi aşımızı paylaşıyoruz. İşte bu kültür Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş-ı Veli, Hacı Bayram Veli gibi erlerin tedrisatından nasiplendiğimiz değerlerdir. Biz bölgemizde huzur istiyoruz, barış istiyoruz. Bunun için dünyanın iyiliği için Türkiye diyoruz...


ALEVİ SÜNNİLERİN YAŞADIĞI BİR KÖYDE DOĞDUM


Küçük siyasi hesaplar için büyük insanlık değerleri ne yazık ki kurban verilmektedir. Bu durum insanlık adına hem üzüntü hem de endişe vericidir. Ümit ederiz ki, insanlık değerlerini yok etmeyi hedef alan bu sapkınlığa karşı güçlü bir itiraz yükseltirken birileri de bizim yanımızda yer alsın. Farklı olmak insanın fıtratından gelir. Biz farklılıklarımızı insanlığın, medeniyetin zenginliği olarak görüyoruz. Ben Alevi-Sünni vatandaşların birlikte yaşadığımız bir köyde doğdum. Adımı komşularımın verdiğini sizlerle paylaşmak isterim. Biz güçlü bir hukukla birbirimize bağlıyız. Aynı tastaki çorbaya birlikte kaşık çaldık. Düğünlerimizi, sünnetlerimizi birlikte yaptık. Birlikte semah birlikte halay çektik. Cenazelerimizde beraber olduk, acılarımızı, mutluluklarımızı paylaştık. Bu kardeşiniz Alevi kültürüne çok yakın ve çok sıcak bir komşudur. Bu kültürün içinde büyüdük. Biz içiçe yaşadık, bundan sonra da ilelebet birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Bin yıldır ne başardıysak hep beraber yaşadık.


HZ. ALİ'NİN ŞEHADETİ YÜREKLERİMİZİ YAKMIŞTIR


Havamıza, toprağa, suyumuza düşen cemreleri artık gönlümüze de düşürme zamanı gelmiştir. Hz. Peygamberin yol arkadaşı, can arkadaşı, sırdaşı aynı zamanda evladı yerine koyduğu İslam'ın en önemli kahramanı Hz. Ali Efendimizin doğum günüdür. Bugün yeniden anlamlı bir doğuşa kucak açıyoruz. Türk Dünyası Hz. Ali'nin doğum gününü kutlarcasına büyük bir neşeye kavuşur. Hicret sırasında Hz. Peygamberimiz evini ona emanet etmiştir. Bu genç kahraman öldürülme tehlikesini bile bile peygamber efendimizin yatağına uzanmaktan asla tereddüt göstermemiştir. O bütün savaşlarda en ön saflarda yer aldı, küfre, zulme ve her türlü olumsuzluğa karşı İslam'ın aydınlık yüzü oldu. Bu yüzden Hz. Muhammed, peygamber efendimiz ben kimin mevlası isem Hz. Ali de onun mevlasıdır demiştir. Bu yüzden biz de duyduk ve uyduk; Hz. Muhammed bizim son peygamberimiz, yüce kitabımız Kur'an'ı tamamlayan yüce dinimizi ikbal eden peygamberimiz. Hz. Ali İslam'ın kılıcı, belagat ustası bir kahraman ve bir şehittir. Hz. Ali'nin şehadeti bütün İslam dünyasının yüreğini sızlattığı gibi Hz. Hüseyin efendimizin şehadeti de yüreklerimizi yaktı.ALLAH'A KAVUŞMANIN YOLU BÜTÜN CANLILAR KADARDIR


Hz. Ali'nin yaktığı ilim, ahlak ve belagat ateşi onbinlerce fersah ötede Horasan erenlerinde yankısını bulmuştur. Onların yetiştirdiği talebeler bütün Asya'ya yayıldı ve Anadolu insanına bıkmadan usanmadan anlattılar. Onda yanan manevi ateş söndü Anadolu aydınlanmaya başladı. Bu maneviyat liderlerinden biri de Hacı Bektaş Veli'dir. Yüzyıllar boyu aydınlattı. Yüzyıllar öncesinden bir olalım, iri olalım, diri olalım dedi. Allah'a ulaşmanın tek bir yolu yoktur. Allah'a ulaşan yollar nefes alıp veren bütün canlıların sayısı kadardır. Bu yollardaki tercihimizi tefrika konusuna dönüştürmemezi canlı olmak, yürekli olmak, hayatta kalmak, çalışmak mücadele etmek. Allah'ın yolundan ayrılmadan bütün kalplerin bir arada atması demektir.


ALİ EFENDİMİZİN DOĞUM GÜNÜ KUTLU SULTAN NEVRUZUMUZ HAYIRLI OLSUN


Hünkarın öğretisiyle yetişmiş bu büyük millet Nevruz'u da, Hz. Ali Efendimizin doğumuyla özdeşleştirmiştir. Mubarek Nevruz Ali efendimizle özdeşleşip Sultan Nevruz olmuştur. Böylece Nevruz'a sultanlık yakışır demek istemiş ve Sultan Nevruz Cemi'ni de eklemiştir. Bu yol Hazreti Hünkar'ın bir olmak, iri olmak, diri olmak sözüdür. Hizmet amacıyla ayağa kalkmak, hikmetli sözler söylemek ve herkese saygı duymak. Yolumuz da budur, erkanımız da budur. İnsana hizmet Allah'ın rızası içindir. Biliyoruz ki hepimiz aynı yaradanın kuluyuz ve hepimiz ona döneceğiz. Hikmetli sözlerin sahibi Hz. Ali Efendimizdir. Ali Efendimizin doğum günü kutlu, Sultan Nevruzumuz hayırlı olsun.


ÇORUM'DA, MADIMAK'TA, MALATYA'DA O ZİHNİYET İŞBAŞINDAYDI


Bize düşen Hz. Ali, Hz. Hüseyin'in temsil ettiği değerlerle yüceltmek ve yolunu devam ettirmektir. Bilginin kapısı Allah'ın aslanı Hz. Ali'den, şehitler serdarı Hz. Hüseyin'den öğrenecek çok şeyimiz var. Bugün evlatlarımızı Hz. Ali, Hz. Hüseyin'i, ve ehlibeyti mutlaka öğretmeliyiz. Ehlibeyt peygamber efendimizin en yakınında olan ve ondan en çok öğrenenler olarak hepimizin müstesna örnekleridir. Aramızdaki itilaflar varsa bunu çözmek bizim en önemli görevimizdir, en önemli sorumluluğumuzdur. Bu topraklarda bizi ancak ayrıştırarak, kavga ederek birbirimizin sevgisini azaltmaya çalışıyorlar. Bizim o hain planlayıcılardan öğreneceğimiz hiçbir şey yok. Dün kardeşi kardeşe düşürüp, Hz. Peygamberin ashabı arasına nifak sokanları, ehlibeyti katledenlerde başrol oynayanları hiç akıldan çıkarmayalım. Çorum'da, Malatya'da, Madımak'ta aynı zihniyet işbaşındaydı.


FARKLILIKLARIMIZA DEĞİL ORTAKLIKLARIMIZA YOĞUNLAŞALIM


Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde Alevi açılımını başlattık. İstedik ki devlet vatandaşına kulak versin, Aleviler Sünniler bu cennet vatanda özgürdür. Her ikimizde aynı değerleri paylaşıyoruz. Şükürler olsun bu çalışmalarla büyük bir mesafe katedildi. Geldiğimiz nokta önemlidir, değerlidir. Bize düşen aramızdaki kardeşlik köpürleri daha güçlü kılmadır. Çocuklarımız daha emin ve daha huzurlu bir ülkede yaşama hakkına sahip olmalıdır. Aziz canlar, muhterem dedeler bize düşen konuşarak, anlaşarak meselelerimizi mesele olmaktan çıkarmaktır. Birbirimizi ötekileştirmeden dinleyeceğiz, birbirimizi anlamak için daha çok çaba sarfedeceğiz. Farklılıklarımıza değil ortak yanlarımıza daha fazla yoğunlaşacağız. Bizler aynı inancın, aynı ruhun unsurlarıyız. Yaradanımız bir, kitabımız bir, hayat rehberimiz bir. Dahası aynı medeniyetin, tarihin, aynı toprakların çocuklarıyız. Köklerimiz bir, geçmişten gelen kader birliği bizim birbirimizi daha doğru anlamamıza daha çok sevmemize yeter de artar bile.YOL BİRDİR, MAKSAT BİRDİR, MENZİL BİRDİR


Kardeşliği bu topraklarda daim kılacağız. Birlik lokmamızı beraber yiyeceğiz. Ehlibeyte kim hürmet etmezse ne Alevidir, ne Sünnidir. Resullalah efendimize hürmet etmeyen Alevi olsa ne olur, Sünni olsa ne olkur. 12 İmam hepimizin değeridir. O imamların hepsini ehlibeyt uluları olarak görürüz. Hacı Bektaş Veli, Hazreti Mevlana ile aynı yolun farklı sesleri farklı nefesleridir. Mevlana'nın ney ile sema aşkını dile getirdiği gibi Hacı Bektaş da saz ile semah ile aşkını dile getirmiştir. Yol birdir. Maksat birdir. Menzil birdir. Hacı Bektaş Veli'nin eline, diline, beline sahip sözü muhteşem bir sözdür. Bu hem ahlâk ve yaşam ilkesidir.


BİZ YÜZYILLAR BOYU BİRBİRİMİZİN HUKUKUNA SAYGI DUYDUK


14 yıl içerisinde bazı adımlar attık. Nevşehir Üniversitesi'nin adını Hünkar Hacı Bektaş Veli olarak değiştirdik. Farklı mezheplerin yaklaşımlarını dahil olarak derslere aldık. Aleviliğin de öğretime dahil edilmesine sağladık. Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi'ni 2017-2018 döneminde faaliyete geçireceğiz. TRT 2'de Muharrem ayı boyunca özel bir yayın gerçekleştirdik. Hacı Bektaş-ı Veli dergahını, türbesini milletimizin hizmetine layık bir ziyaretgâha dönüştürmek için çalışmalar yaptık. Manevi büyüklerimizin huzuruna para vererek çıkmayı kabul etmedik, bu uygulamayı tümden kaldırdık. Alevi geleneğinin yazılı belgelerini muhafaza etmek bizim en önemli görevlerimizin arasındadır. Diyanet İşleri Başkanlığımız birçok değerli kitabı yayınladı. Yüzlerce Alevi-Bektaşi klasiği yayına girdi. Dünyanın hiçbir ülkesi bizim kadar birarada yaşama kültürüne, tecrübesine sahip değil. Yüzyıllar boyu bütün inanç mensuplarıyla hep beraber olduk, birbirimizin hukukuna her zaman sahip çıktık.


STAR


Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
ABD seçimlerinde sizce hile var mı?
ABD seçimlerinde sizce hile var mı?
Namaz Vakti 04 Aralık 2020
İmsak 06:34
Güneş 08:06
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Karagümrük 10 14
8. Göztepe 9 14
9. Başakşehir 10 14
10. Konyaspor 9 12
11. Rizespor 9 12
12. Malatyaspor 9 12
13. Hatayspor 7 12
14. Trabzonspor 10 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 9 8
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Tuzlaspor 11 21
4. Samsunspor 11 20
5. Adana Demirspor 10 18
6. İstanbulspor 11 18
7. Altay 10 17
8. Giresunspor 11 17
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Menemen Belediyespor 10 12
14. Bandırmaspor 11 11
15. Ümraniye 11 10
16. Ankaraspor 11 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 10 18
5. West Ham 10 17
6. Southampton 10 17
7. Wolverhampton 10 17
8. Everton 10 16
9. M. United 9 16
10. Aston Villa 9 15
11. Man City 9 15
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 10 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 9 5
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Eibar 11 13
13. Deportivo Alaves 11 13
14. Valencia 11 12
15. Real Betis 11 12
16. Osasuna 10 11
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7